Брандън Пайпър е автор в Jopwell и разполага със завиден опит в областта на кариерното развитие. Той може да сподели доста важни съвети относно това как да се държим на интервю за работа, как да формулираме отговорите си, как да се успокоим и как да създадем най-добро впечатление.

Според него тайната е в малките детайли. Ето няколко препоръки към бъдещите кандидати за нова работа:

1. Подгответе добре мотивационното писмо

В първите редове трябва да посочите ясно защо искате да работите в компанията, в която кандидатствате. Не става дума за демонстрация на това, че сте си свършили домашното задание – тук е моментът, в който трябва да подчертаете как уменията, които сте посочили в автобиографията, перфектно отговорят на позицията, за която кандидатствате.

С други думи – свържете точките, за да помогнете на човека, който ви интервюира, по-лесно да откриете това, което търси.

2. Проучете къде отивате

Преди всяко интервю препоръчително е да направите проучване на компанията, а също така и на интервюиращия, ако знаете кой е той.

Много работодателите търсят именно хора, които са наясно със същността на компанията, нейната мисия, модела й на работа и т.н. Когато проявявате такъв тип знание, вие показвате, че сте иницативни.

Добре е и да подготвите отговори на най-типичните въпроси, които е вероятно да ви бъдат зададени. Нека отговорите са ясни и прецизни. За оптимална подготовка търсете онези моменти в CV-о, които могат да провокират въпроси.

3. Следвайте упътванията

Препрочетете всички имейли, които сте разменили до този момент. Уверете се, че сте разбрали правилно мястото за предстоящото интервю. Постарайте се да не закъснеете.

Принтирайте копие на своето CV.

4. Настройте устройствата

Ако интервюто е наживо, категорично е добра идея да изключите звука на телефона. Ако пък разговорът ще бъде осъществен чрез видео връзка, постарайте се около вас да е тихо и спокойно.

5. Задавайте въпроси

Работното интервю не е повод само да ви бъдат задавани въпроси. Можете и вие да задавате такива, тъй като процесът е двустранен.

Още преди часа на срещата подгответе няколко смислени въпроса, които показват, че сте си написали домашното и сте готови да научите повече.

6. Отпуснете се и бъдете себе си

Интервютата могат да бъдат изнервящи. Може да ви зададат въпроси, за които не разполагате с моментален отговор. В този смисъл, разговорът може да провокира у вас дискомфорт.

Нормално е! Просто поемете дъх, отпуснете се и поискайте изясняване на въпроса, ако по някакъв начин не го разбирате.