„Най-добрият период за инвестиране в една компания е вечност“, е казал Уорън Бъфет. Проблемът с този род инвестиции е да сте сигурни, че компаниите ще съществуват поне в следващите 100 години.

Критични условия за това са дългосрочна история, добри перспективи, лидерство и добър мениджмънт през последните десетилетия.

Ето някои щатски компании, които могат да са добри кандидати за вечни инвестиции, според специалисти от изданието USA Today:

1. Apple

Това е най-голямата по пазарна капитализация компания в света. Приходите на Apple се повишават с 27% на годишна база до 58 милиарда долара през изминалото тримесечие.

По-важното обаче е, че Apple е със здравословен оперативен марджин от 31.6%, като компанията най-вероятно ще продължи да подкрепя програмата си за обратно изкупуване на акции и дивидентната си политика, поне в средносрочен план.

Наличието на подобна позиция в портфейла на всеки дългосрочен инвеститор е много добро решение.

2. Mastercard

Светът все повече залага на електронните пари. С карти се плащат стоки и услуги по електронен път, а в много страни книжните пари са на път да отпаднат през следващите години и десетилетие.

Всичко това се очаква да продължи да оказва добро въздействие върху бизнеса на Mastercard - един от най-големите играчи в тази сфера.

Голяма част от бизнеса на Mastercard е на международните пазари и в тази насока компанията усеща негативния ефект от поевтиняването на долара спрямо еврото и останалите основни валути. През изминалото тримесечие валутните разлики са намалили приходите на компанията с 3%.

И макар в краткосрочен план заплахата от по-нататъшно поскъпване на долара все още да е налице, тук става въпрос за дългосрочна инвестиция.

Подобряване на икономиките на Европа и Азия в бъдеще са източник на сериозен потенциал за бизнеса на компанията. ЕЦБ е предприела политика на стимули, която може да продължи в близките години и да подсигури перспектива за дългосрочен ръст в региона.

Всичко това може да инициира ускоряване на ръста в резултатите на Mastercard през следващите години.

3. Gilead Sciences

Много фармацевтични и биотехнологични компании въвеждат истинска революция в лечението на определени заболявания. Компанията Gilead Sciences е една от тях.

Това е водещият производител на препарати за лечение на вируса СПИН. Наскоро от компанията представиха нови медикаменти с изключително голям процент на успешно лечение.

Компанията е лидер в лечението на хепатит С. Тя има сериозни амбиции в разработването на медикаменти за различни ракови заболявания. Разполага с 14.5 милиарда долара в кеш и е една от двете биотехнологични компании, изплащащи дивидент.

4. Nike

Това е най-голямата спортна компания в света и една от най-разпознаваемите световни марки. Подобно на останалите компании със сериозен международен бизнес, Nike също е заплашена от силата на долара.

Приходите й се повишават стабилно в последните десетилетия - от 7.5 милиарда долара в средата на 90-те години на миналия век до над 30 милиарда долара за последната година. През този период печалбата на компанията нараства от 750 милиона долара до 3 милиарда долара.