Апетитът за риск на глобалните инвеститори се повишава, като те във все по-голяма степен са склонни да насочват инвестициите си към щатските пазари, смятани за едно от най-добрите места за инвестиране, пише финансовото издание Bloomberg.

Двама от пет инвеститори в анкета направена от Bloomberg виждат възможности да направят пари.

Това е най-високия процент от подобно изследване от юли 2009-та година насам. В същото време по-малко от един на трима от общо 1000 запитани остава песимистично настроен.

Останалата част от анкетираните описват настоящата среда като връщаща се отново към нормалното.

Щатските пазари се очаква да излязат изключително бързо от кризата, според анализатор от Henry Littig Global Investments AG.

Wall Street се облагодетелства от по-добрите от очакваните макроданни през последните месеци, както и добрите тримесечни отчети.

До голяма степен поради тези причини щатските пазари са били най-често споменавани от инвеститорите като най-добро място за инвестиране през следващата година. Това са заявили повече от 35% от анкетираните.

На следващо място е бил посочен Китай с 26% и Бразилия с 23%.

Европейските страни са били посочвани най-често като пазарите, които се очаква да отбележат най-лош доход за инвеститорите през тази година.

При предишното изследване през ноември, САЩ бе поставен като най-добро място за инвестиране след Китай, Бразилия и Индия.

Индия, страдаща от повишаваща се инфлация, регистрира понижение в класацията при последното проучване, като тя е била посочена само от 18% като най-добро място за инвестиране спрямо 29% през ноември.

Като цяло 49% от анкетираните са на мнение, че световната икономика се възстановява. Това е нов максимум спрямо 44-те процента, които изразяваха подобно мнение през ноември. Над три четвърти твърдят, че инфлацията е по-голяма заплаха от дефлацията през следващите 12 месеца.

Акциите са сочени като най-добрия клас активи за следващата година.Двама от пет инвеститори очакват, че акциите ще са с най-добра доходност през следващата година. Над 55% от участниците заявяват, че ще повишат експозициите си в акции през следващите шест месеца.

Златото също губи своя момент. Над два пъти повече са инвеститорите, които смятат да намалят експозициите си в злато в следващите шест месеца, в сравнение с тези, които планират да ги увеличат. Над половината от анкетираните смятат, че пазарът на злато се е балонизирал.