Доларът, който традиционно се облагодетелстваше в периоди на икономическа слабост за щатската икономика, може да прекъсне тази тенденция според специалисти от щатската инвестиционна банка Citigroup, цитирани от Bloomberg.

Причината - изчезването на правителствените стимули за водещата световна икономика.

Доларът регистрира сериозно поскъпване в началото на кризата през 2008-ма година.

Пазарът може да приеме, че слабото представяне на щатската икономика е добра новина за останалия свят, според Стивън Енгландър, ръководител на отдела за стратегии и анализи в Citigroup.

През последните две години слабостта за щатската икономика бе добра новина, защото означаваше по-нататъшни правителствени стимули.

През тази година обаче най-вероятно няма да има повече помощи, дори и на фона на ниво на безработица над 9%, допълни специалистът.

Доларовият индекс се понижи с 6.9% през тази година и достигна ниво от 72.696 на четвърти май, което бе най-ниската му стойност от юли 2008 година насам, три месеца преди банкрута на щатската инвестиционна банка Lehman Brothers.

Рано сутринта еврото се търгува на нива от 1.4670, като е на крачка от най-високата си стойност за деня при 1.4694.

В случай, че единната валута премине и това важно ниво на съпротива, можем да видим стойности над 1.4700.

Низходяща корекция може да видим само при трайно преминаване под 1.4650 и, по-конкретно, под най-ниската за деня стойност от 1.4640. Такова може да инициира силно и бързо поевтиняване към следващите ключови нива на подкрепа от 1.4480.