SOFIX на 450 а сега накъде? Този въпрос зададохме ние, от Profit.bg, в началото на ноември 2008 година. А защо ли? Защото тогава това бе най-ниската стойност на индекса от четири години и на малко хора изобщо им е хрумвало, че тази стойност ще бъде прегазена в следващите три-четири месеца, за да стигнем до най-ниски нива на индекса с още 40% надолу.

Как изглеждаха тогава нещата?

Само за първите единадесет месеца на 2008-ма година индексът бе загубил 74% от стойността си, без нито една нормална корекция.

Като привлекателно се определяше съотношението цена-печалба, като индексът SOFIX бе с такова от 6.4. Перспективите пред печалбите на компаниите у нас не изглеждаха толкова зле.

И докато родните специалисти продължаваха да изразяват мнение, че представянето на индексите ни ще продължи да се предопределя от това на световните пазари, то те се оказаха прави само в посоката на взаимовръзка при понижение.

Нашите индекси избягваха и продължават да избягват и днес ръст при повишение на световните пазари.

И преди година и близо седем месеца говорихме, „че пазарът вече се е отърсил от слабите ръце (инвеститорите с краткосрочни цели, или с твърде много заеми), а на настоящите нива, които все по-често се определят като подходящи за дългосрочни инвеститори, е доста възможно да започнат да излизат купувачи."

Днес - нищо не се е променило, даже напротив.

Потенциалните купувачи, на които всички се надяваме ги няма (включително и институционалните инвеститори и по-конкретно фондовете).

Ликвидността продължава да е най-големият проблем на борсата. И докато продължават да липсват големи продавачи, то същото с пълна сила важи и за купувачите.

За две години печалбите на родните компании не са мръднали, дори напротив.

Индексът SOFIX се е понижил със 17.5%, а съотношението цена-печалба за компаниите в SOFIX е 7.38. Ако не бяхме мръднали на никъде (тоест печалбите на компаниите не се бяха променили), то съотношението при настоящото ниво на индекса трябваше да е при ниво от 5.28.

При настоящите печалби на компаниите, ако индексът SOFIX се върне при ниво от 450 пункта, или регистрира повишение от 20.6%, то съотношението му цена-печалба би станало 8.9.

И докато то изглежда все още относително ниско, то определени родните компании трябва да покажат ръст в резултатите си (за да сме пазар, който би бил предпочитан от институционалните инвеститори пред останалите регионални и да има потенциал за по-нататъшен ръст).

Разбира се до голяма степен вина има кризата в световен мащаб, която засегна печалбите на родните компании.

Проблемът обаче е, че европейските и щатските индекси, които се търгуват към момента на нива над тогавашните си (при Dow Jones ръста е 12.2%), са с по-добри съотношения цена-печалба отпреди година и седем месеца. Казано с други думи резултатите на компаниите се подобряват.