Ако широкият щатски индекс се понижи с 10%, то инвеститорите могат да очакват по-нататъшно понижение на индекса и задълбочаване на корекцията към нива между 15 и 20%, според специалисти.

Ако такава корекция не се случи, то много е възможно пазарът да влезе в тесен рейндж и да даде възможности за покупки след спад между 3 и 9%, смятат още пазарните наблюдатели.

Вижте още: Фед случайно създаде най-устойчивия бичи пазар в историята

Широкият индекс е вече на над 2% от историческия си върха достигнат през изминалия месец. Фючърсите му сочат отваряне с над 0.5% надолу днес.

Всеки път, когато индексът регистрира леко понижение започва да се говори за началото на нова корекция. Тези очаквания досега не се сбъдваха и бяха следвани от повишения и неуспешни тестове на върха.

Именно тази конфигурация на по-ниски върхове, често бележи края на възходящия тренд при индексите и началото на по-сериозна корекция.

Често корекции от 10% се приемат като здравословни, когато пазарът е в „бичи цикъл“. Предвид на възрастта на „бичия пазар“ и липсата на корекция над 10% от близо четири години обаче, подобно връщане може да бъде последвано от по-нататъшен спад и по-дълбока корекция.

Инициатор на по-дълбока корекция може да е Фед с политиката му на повишение на лихвите. Днес стартира двудневната среща на резерва, като утре се очаква да е официалното изявление относно бъдещата лихвена политика.

Пример за това какво може да се случи на щатските пазари може да се даде и от немския DAX. През последните няколко месеца индексът се понижи с 1 568 пункта, или над 12% от върха си. Липсата на яснота относно бъдещата монетарна политика на ЕЦБ, както и кризата с Гърция бяха основните причини за сериозното понижение на немския индекс.