Новата година дойде, а трудностите които евентуално бихме изпитали през нея ни карат да търсим нови начини за спестявания и намаляване на разходите ни. Ето няколко идеи как да направите това.

1. Отървете се от лошите навици.

Те са вредни не само за вашето здраве, но ще стават все по-вредни и за вашия портфейл.

Очаква се кутия от най-масовите цигари „Виктори"да струва мажде 4.60 и 4.80 лв. от първи април заради по-високия акциз върху тютюна, който влиза в сила от началото на годината.

Така ако сте пушач на една кутия от този тип цигари на ден, вие ще спестявате средно над 1 400 лева годишно. Освен преки спестявания ще направите и много други свързани с вашето здраве.

Имайте в предвид, че алкохолът и цигарите са по-вредни от нелегалните наркотици като канабис, LSD и екстази, посочи наскорошно изследване.

2. Упражнявайте се редовно.

Затлъстяваното причинено от стреса и нездравословното ни хранене е проблем вече не само за американците, но и за нас. То пък води след себе си много негативи отново за нашето здраве.

Въпреки, че на пръв поглед спортът е относително скъпо хоби и развлечение, косвените разходи, които ще ви спести отново за лекарства и други медикаменти са огромни. Помнете също така, че здравето няма цена.

Тук може да се допълни, че с малко повече фантазия можете да си откриете и редица безплатни, или много евтини спортни развлечения.

3. Бюджетирайте и правете реални съкращения на ненужни разходи.

Въпреки, че няма точни изследвания каква част от дохода ви отива за ненужни разходи, всеки може да направи това сам за себе си.

Правете си бюджети, където съобразявайки се с дохода си, харчите само за необходими неща, поне докато свърши кризата. И още по-важно следвайте направените си бюджети, което е по-трудната част.

Не забравяйте, че в настоящата среда бъдещия ви доход може сериозно да е застрашен, дори и ако смятате работата си за сигурна.

4. Намалете скъпите си кредити.

Добре е докато имате възможност да спестявате от дохода си, да помислите за това да намалите кредитите си с най-големи лихвени проценти. Вместо да ги влагате на депозит при 5% лихва, по-добре покрийте задължения с по-висока такава.

Тук обикновено се включват кредитни карти и тези за стоки на изплащане. В условията на изключително скъп капитал, лихвите по такива могат да са изключително високи и дори да стигат нива от над 20% с включени всички разходи и такси.

5. Яжте здравословно.

Много често това също изглежда, че е скъпо удоволствие и това в действителност донякъде е вярно. Всички специалисти са на мнение обаче, че това е инвестиция, която си заслужава и се изплаща с времето.

6. Направете си фонд за черни дни.

Отново поради обстановката и несигурността в която живеем, заделянето на „бели пари за черни дни" е по-наложително от всякога. Всеки трябва да разполага с подобен фонд, за да посрещне евентуално по-лоши времена и да може да премине през тях.