Финалната част на стажантската програма на Карол „Обучение в практиката" върви с пълна сила - след края на обучителния модул и представянията на индивидуалните инвестиционни портфейли на стажантите, дойде ред и на презентациите на техните индивидуални изследователски проекти.

В продължение на месец всеки работи по предварително зададена тема за изследване. Резултатите от изследователската работа бяха обобщени в обширен доклад и представени пред експертите от компанията, както и пред Председателя на СД на Карол Станимир Каролев. По време на своята работа стажантите не бяха сами. Всеки от тях имаше персонален ментор, специалист по темата на проекта, който им помагаше с теоретични и практически напътствия.

Началото на „пътешествието" даде Илиян Паскалев, студент от Варненския свободен университет, напътстван по време на изследователската си работа от Бистра Коцева, ръководител отдел „Продажби" в Карол Капитал Мениджмънт. Илиян представи темата си „Частно банкиране - опита на швейцарските банки и възможности за приложение на техния опит в България". Той впечатли експертите от Карол, както със задълбочен анализ на всички аспекти на частното банкиране в Швейцария - от изискванията за откриване на собствен портфейл, през финансовите параметри на таксите и печалбите, до техниките за привличане на нови клиенти, така и с добре усвоените презентационни умения. Попитан за възможностите за развитие на сектора в България, Николов коментира, че за да бъде успешна подобна услуга у нас, трябва да се предложат лично ориентирани продукти с фокус върху нуждите на клиента, като и да се предвидят повече и по-разнообразни възможности за инвестиране, които биха привлекли вниманието на платежоспособните клиенти.

Втора по ред на представяне бе темата на Стоян Петров от УНСС - „Анализ на макроикономическата среда и на капиталовите пазари на страните от Африка и Близкия Изток". В работата си по проекта той можеше да разчита на Надя Неделчева, CFA и портфейлен мениджър в Карол Капитал Мениджмънт. В рамките на своето изследване Стоян бе анализирал нивото на икономиките и възможностите за инвестиции в страни от двата региона, сред които ЮАР, Нигерия, Израел, Египет, Мароко и Катар. Стажантът убедително защити тезите си, подкрепени със сравнителен анализ на различни икономически показатели. По време на сесията с въпроси и отговори, Стоян като истински професионалист аргументираше и отстояваше мнението си. Високо одобрение отстрана на специалистите от Карол, получи анализът, който стажантът направи на скритите рискове пред потенциалните инвеститори, в разгледаните страни.

Последната дума в сряда имаше Иво Мишайков от Нов Български университет. Неговата презентация беше на тема: „Подходи и варианти за развитие на M&A сектора в България", а в ролята на негов ментор беше Здравко Иванов, финансов анализатор в отдел „Инвестиционно банкиране" в Карол. В изследването си Иво прави изводи за състоянието и възможностите пред сливанията и придобиванията на компании на българския пазар, като отчита не само особеностите на икономическата ситуация в България, но и прави връзки с политическата среда, състоянието на съдебната система и народопсихологията ни. За да бъде максимално прецизен в темата си, студентът от НБУ бе разгледал няколко сделки на родния пазар и предложи две идеи за развитието на сектора у нас - създаване на партньорска мрежа от M&A консултанти и популяризиране на връзката между M&A сегмента и фондовите борси.

Събитията в последната седмица от стажантската програма на Карол продължават на 29 юли. Програмата ще завърши на 30 юли с лекция на Станимир Каролев за лидерството в бизнеса, а стажантите в компанията ще получат своите удостоверения за успешно преминатия курс на обучение.