Всички понякога си поставяме въпроса достатъчно продуктивни ли сме и има ли още нещо, което можем да направим, за да сме още по-работоспособни, по-организирани, за да успеем да свършим още нещо. В търсене на по-голяма продуктивност дори известни и признати личности са стигали до крайности. Нека видим някои от техните странни решения.

Д – р Накамацу практикувал давене за генериране на нови идеи

На своите 85 години д-р Накамацу е един от най-известните японски изобретатели. Ученият, който планира да доживее 144 години благодарение на особена система за хранене, има през живота си 3 300 изобретения. Между тях са дискетата, караокето, броячът за такситата и електронният часовник. За да подкрепи своята изобретателност, Накамацу залага на плуването... почти до удавяне. По думите му кислородният глад стимулира мозъка му и „половин минута преди смъртта, виждам своето изобретение“, твърди той.

Джонатан Франзен: Изолация за съсредоточаване

За да не се разсейва, докато пише своите книги, Джонатан Франзен – един от най-успешните съвременни американски писатели, не влиза в социалните мрежи и се изолира от околната среда с тапи за уши, слушалки и превръзка на очите, докато се фокусира върху своите образи.

Бетовен твори в банята

Глухотата по никакъв начин не намалява гения на великия виенски композитор Лудвиг ван Бетовен. Голяма част от творческия процес за него преминавал в банята, докато стоял пред умивалника, обливал ръцете си с вода и тананикал под носа си осенилата го мелодия. След това се разхождал из стаята, покривайки очите си с ръце, разказва Шиндлер. Това били минути на дълбоко съсредоточаване за композитора.

Едисон разчитал на безсънието

Известният американски изобретател Томас Едисон се старал да спи колкото се може по-малко – едва три часа. Той смятал съня за остатък от пещерното минало и посвещавал на работата си понякога 72 часа без прекъсване. „Хората се отнасят към липсата насън като към катастрофа. По-добре щеше да е да наричат това загуба на време“, заявява той Едисон има 1 093 патента през живота си.

Да не напускаш работното си място за повече продуктивност

Когато генералният директор на Yahoo Мариса Майер още работела за Google, посвещавала на работата си 130 часа седмично. Това изисквало амбициозната служителка да спи на бюрото си, за да повиши производителността си.


Да разгадаваш тайни на покойници, за да тренираш мозъка си

Чарлз Дикенс черпил вдъхновение, посещавайки парижката морга, където изучавал телата, следил аутопсиите, четял некролозите и мислено се опитвал да разгадае какви тайно са отнесли със себе си покойниците. Така писателят тренирал и въображението, и аналитичното си мислене.

Творческа самота заМая Анжелу

Американската писателка Мая Анжелу има зад гърба си огромна библиография и Президентски медал на Свободата- най-висшата награда за граждани на САЩ за борбата си за равни права на чернокожите. Тайната на успешната кариера на самотната чернокожа майка от Сан Франциско е миниатюрна стая в хотел, в която писателката работи по цяла нощ и където пише най-добрите си произведения.

Бъръс Фредерик Скинър търпеливо броял времето

Американският психолог и основател на бихейвиоризма Берес Бъръс Фредерик Скинър смятал, че всичко може да се измери. Той започвал и завършвал работния си ден по звъна на будилник и съвестно броял изминалите часове и написаните пред тях думи. Така успявал да измери общата си продуктивност. Той следвал този режим през целия си живот, без почивни дни и ваканции.

Махмурлукът вдъхновявал Франсис Бейкън

Английският художник експресионист Франсис Бейкън водел активен светски живот. Да прекара нощта на чаша в баровете и клубовете за него било ежедневие. Той твърдял, че този „тежък живот“ вдъхновявал творческия процес. „Обичам да работя с махмурлук“, заявява художникът.