Хаосът на световните фондови пазари от началото на годината до голяма степен се приписва на ниската цена на петрола на международните пазари.

Естествено, възниква въпросът: защо ниската цена на петрола да е лоша за световната икономика? Нали евтините горива инициират спестявания за домакинствата - средства, които могат да се използват за други разходи?

Вижте още: Как да се облагодетелствате от евентуално поскъпване на петрола?

Ниските цени на горива оказват благотворно въздействие и върху цените на други групи стоки, като храните и енергийните ресурси например, което е допълнителен източник на спестяване.

Оказва се обаче, поне от данните от водещите световни икономики, че спестените от домакинствата средства не се трансформират в други разходи, а отиват основно за увеличаване на спестяванията и за намаляване на задълженията. Това не е особено благоприятно за икономиката и нейния ръст.

Темпът на спестяване на американците, където цената на петрола в най-голяма степен се отразява върху цената на горивата (поради липса на сериозни данъчни тежести), се е повишил от 4.4% в края на 2013 година, до 5.2%, по последни данни.

Негативите на евтиния петрол действат по още няколко направления. Ето и кои са те:

Ниската цена на петрола сочи, че нещо в реалната икономика е много сбъркано. До голяма степен в основата на поевтиняването на суровината стои слабото й търсене, особено по направление на развиващите се икономики, като тази на Китай.

Казано по друг начин, икономиката на Китай проявява признаци на сериозно забавяне. А икономиката на Китай е втората най-голяма в света и ръстът й до голяма степен е в основата на повишението на световната икономика през последните няколко години.

Анализаторите се опасяват, че по-нататъшно забавяне на китайската икономика може сериозно да се отрази на бизнеса и в останалите водещи региони, като САЩ и Европа.

Преди година Джефри Гъндлах, изпълнителен директор на DoubleLine Funds, предупреди, че ако цената на петрола се понижи до 40 долара за барел, то нещо ужасно сбъркано ще се случва със света. Към днешна дата цената на петрола е при нива от около 30 долара за барел.

На второ място, ниската цена на петрола предизвиква сериозно свиване в печалбите на петролния сектор и проблеми за огромния по размер дълг, издаден от петролните компании.

Налице са сериозни опасения на дълговите пазари за дефолт на много от щатските шистови производители, които могат да предизвикат „ефект на домино“ и при други сектори, свързани с петролния и дори фалит на финансови институции, според някои експерти.

Всички видяхме как една дългова криза може да се превърне в истинска „световна рецесия“.

На следващо място, ниската цена на петрола носи след себе си и сериозни политически проблеми. Богатите на петрол страни, като Русия, Бразилия, Саудитска Арабия, Венецуела, Мексико и др., са изправени на ръба на фискална катастрофа и това може да доведе до сериозни политическа нестабилност в много региони по света. Заплашена е социалната система дори в една от най-богатите страни в света – Норвегия.

Сериозно негативен ефект има ниската цена на петрола и върху инфлацията в световен мащаб. Така косвено се съдейства за благоприятна среда за формиране на „балони“. Борбата с дефлацията е приоритет номер едно пред водещи централни банки по света – като европейската и японската, в основата на която стои програма от стимули.

Докато дефлацията е заплаха, тези централни банки ще продължат с рекордното обратно изкупуване на активи, което създава среда за изкуствено балонизиране в цената на борсово търгувани активи.

Друг сериозен негатив е, че ниската цена на петрола до голяма степен ще работи и срещу масовото въвеждане на „зелената енергия“, както и инвестициите в тези технологии. На мода сред потребителите се връщат големите високопроходими спортни автомобили, както и пикапи, които разходват сериозни количества, макар и евтини горива.

И на последно място, както всички ставаме свидетели, ниската цена на петрола не се отразява особено на цената на горивата у нас и в Европа, които са при нива от същия период на миналата година, макар и при цена на петрола с около 30% надолу.