Революционизирането на начина, по който работим в наши дни, е истински трудна задача. А отплащането за това е страхотно... може би.

Може ли една компания да бъде управлявана без мениджъри? Със срещи в неделя вечер? При постоянна парти атмосфера? При публично опозоряване?

Добре дошли в Zappos – 6 месеца след като главният изпълнителен директор Тони Сией внезапно оповести, че в компанията повече няма да има мениджъри. Бъдещето е в холокрацията, смята Сией.

По думите на Роджър Д. Ходж компанията все още работи плавно. Новата система на „самоорганизация” поставя редица въпроси на дневен ред – как ще бъдат изпълнени всички задачи, как ще се определят повишенията и какво предстои напред – и то на фона на усмивките на всички служители.



Zappos се характеризира с „племенна”, „агресивно празнична” атмосфера, пише Ходж, който има удоволствието да прекара цели 7 дни в компанията в Лас Вегас. Роджър пренощува в същия парк за каравани, където живее Сией.

През погледа на Ходж работата в Zappos изглежда като забавление. „А това е добре, защото хората на практика не спираха да работят. Работните срещи може да се насрочват за 22:00 часа в неделя, като се оказва, че служителите са на нещо като парти и това не ги натоварва”. Става дума за една всеобхватна корпоративна култура.

Мистерията около заплащането: През юни CNNMoney постави въпроса за възнагражденията и повишенията в Zappos при този начин на управление. Отговорът тогава не беше кристално ясен.



Отговорът днес: все още не е ясен, но е взето решение да се използват баджове за умения и вътрешна валута, наречена „Хорски точки”.

А какво се случи с мениджърите? Беше им обещано, че заплащането им е гарантирано до края на 2015 година.

След това заплатите им ще зависят от новите роли, които поемат и набора от умения, които развият. С други думи, има шанс заплащането им да се повиши или пък обратното - да се понижи.

„Плажът” или „Защо пространство”: Промяната на начина на управление води ръка за ръка промени в управлението на постиженията, дисциплината и уволнението на персонал.

Тъй като никой никого не може да уволни (понеже няма мениджъри да следят), в момента е налице нещо от рода на „Плажът” или „Защо пространство”, където отиваш, когато нямаш поета роля в компанията или пък „организационният кръг”, в който участваш, не смята, че притежаваш умение, което им трябва в момента.

„Някои от хората, които отиват на „Плажа”, възприемат това изгонване като все едно са заразно болни”, казва Ходж. Трябват им между две седмици и три месеца, за да се възстановят.

На един такъв „прокуден” служител му е възложена задачата да чете списание на общите срещи пред всички служители. Вероятно видът му е бил доста завладяващо потресаващ, че всички задружно решават да му възложат нова роля в компанията.