Остават броени дни до началото на 2016 г. Екипът на Profit.bg реши да ви представи четири рискови инвестиции, които да избягвате през следващата година, или поне ако влагате парите си там, да е с едно наум.

Земеделска земя

През 2015 г. земеделската земя се нареди сред най-несигурните активи за средносрочно и дългосрочно инвестиране. Пазарът като цяло може да се опише като развитие в застой, като особено в Северна България цените удариха своя таван, което говори, че потенциалът за нарастване на стойността на направената инвестиция, вследствие на евентуален ръст на цените на нивите, е изчерпан.

Оттук нататък прогнозите са за все повече „трудни сделки” на първичен пазар и повече активност на вторичен пазар – където са големите дружества, фондове и арендатори – тези, които активно се занимават със земеделие.

Според председателя на Българска асоциация на собствениците на земеделска земя Стайко Стайков предстои отрезвяване на пазара на земеделска земя и ръстът на цените през 2016 г. няма да е толкова бурен, колкото в предишни години.

Що се отнася до доходността от отдаване на имота под аренда - през последните няколко години рентните нива са достигнали своя максимум на декар, смятат от БАСЗЗ.

Заради наводненията през миналата година част от рентите са били предоговорени, а наблюденията на членовете на асоциацията в повечето области сочат, че рентите се задържат на едно ниво през последните две години, което също говори за прегаряне на пазара. За догодина прогнозите са да останат на сегашните си нива.

Средната наемна цена е 41 лв., по информация от НСИ. В същото време инвестицията се води рентабилна, ако се възвръща за 8-10 години, което означава, че цената, на която трябва да се купува земя, е около 410 лв/дка.

Секторът е високорисков и при една лоша реколта ситуацията се влошава допълнително. На пазара има много оферти за необработваема земя, която се продава на цените на ниви. Вече влязоха в сила глобите за офшорни дружества с ниви у нас. Те притежават около 300 000 дка, което означава, че цените ще бъдат натиснати от разпродажбата на тези парцели.

Биткойн

Виртуалната валута „биткойн“ е на път да се превърне в една от най-добрите инвестиции на тази година. След силното поскъпване от близо 30% за последната една година обаче, все още много инвеститори я определят като „балон“.

Част от причините зад ръста на виртуалната валута бе изключително силното й търсене от Китай. Друга бе признаването й за суровина от Комисията за търговия с фючърси като суровина (CFTS).

И все пак инвеститорите не бива да изпадат в еуфория от прогнози като тази на Magister Advisors, че валутата може да се превърне в резервна валута в световен мащаб след 15-20 години.

Добре е последните да помнят, че търговията с биткойн е изключително волатилна и може да инициира големи загуби, като например през 2014 година, когато загуби над половината от стойността си.

Златото

Поскъпването на долара и първото от девет години насам повишение на лихвите от страна на Фед определено бяха негативни фактори за златото през тази година. Те обаче е много вероятно да продължат да действат и догодина.

Ето защо инвеститорите в злато могат отново да останат разочаровани през 2016 година. Все повече стават специалистите, които очакват жълтият метал да достигне нива от 1 000 долара за унция и дори да се понижи под псипологическата граница. За сравнение към момента златото се търгува при нива от 1 070 долара за унция.

Еврото

Единната валута преживя една тежка година, в която отбеляза сериозни загуби спрямо долара. Различните политики на Фед и ЕЦБ до голяма степен предопределиха това.

Тези различия обаче ще продължат да се задълбочават и през следващата година, когато Фед се очаква да продължи с повишението на лихвите си, а ЕЦБ – да увеличава стимулите за икономиката на еврозоната. Това е много вероятно да инициира по-нататъшно сериозно поевтиняване на еврото спрямо долара, според консенсусните очаквания на анализаторите.

Пазарните наблюдатели залагат 70% шанс за ново 12-годишно дъно на еврото спрямо долара, като много от тях смятат, че през 2016 година ще станем свидетели на паритет на европейската и щатската валута.

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на активи.