Каквото и да си мислите, вие като родители, сте отговорни за финансовата култура и възприятия на децата си.

Според изследвания 58% от порасналите вече деца дават като пример съвет от родителите им като най-влиятелната финансова концепция, която ги ръководи. Въпреки това цели 58% от родителите изразяват неудобство, когато говорят с децата си за пари.

Вижте още: Как да отглеждате финансово отговорни деца?

И докато това какво трябва да говорите на децата си за парите, е въпрос на личен избор на всеки, ето някои неща, които децата ви не трябва да чуват от вас за парите, според изданието Business Insider:

Вие казвате - „Не се нуждаем от бюджет, ще внимаваме с разходите си“. Децата чуват „Няма реална стойност в нещата които купуваме, така че можем да харчим за каквото си поискаме“.

Едно от най-важните неща, на които трябва да научите децата си, според повечето финансови експерти, е да формират и да се придържат към добре направени бюджети.

Така те няма да харчат за неща, които не са им нужни и ще се научат да живеят в съответствие с възможностите си. А да живеят според възможностите си е един от критичните фактори за постигане на финансова автономност, според почти всички експерти.

Когато кажете на децата си, че семейството ви оперира извън приетите стандарти и концепции, вие на практика ги учите, че те могат да бъдат пренебрегвани.

Колкото по-рано научите децата си на основните принципи за живот според възможностите на всеки, толкова по-лесно ще могат те да се придържат към предварително начертани финансови цели.

Вие казвате - „Разбира се имаме известен дълг, но това не е голяма работа“. Децата чуват „Дългът не е нещо за което да се тревожим“.

Дори част от възрастните не са съвсем наясно с това как точно функционират кредитните карти и какви са техните недостатъци, определено обаче не искате и децата ви да са сред тях.

Не е необходимо да ги плашим, важно е обаче, подрастващите да разберат какво на практика са дълговете и кои са безопасните нива на задлъжнялост. В противен случай, те рискуват да станат „свръхзадлъжнели“, когато пораснат.

Вместо да игнорирате проблемът със задълженията си, по-добре седнете и говорете с децата си относно различните видове дългове, цената на задълженията и т.н. Така ще отгледате отговорни държатели на кредитни карти.

Вие казвате „...“, тоест не говорите за пари. Децата чуват - „Лошо е да се говори за пари, така че не го правете“.

Важно е за децата да израстват в среда, където темата за парите не е табу и се дискутира редовно. Това до голяма степен ще им позволи да достигнат финансова независимост като възрастни, и ще ги направи отговорни.

Давайте им възможност да питат за нещата свързани с парите, които ги интересуват. Колкото по-рано започнете да говорите в семейството за парите и техните функции, толкова по-добре.