За разлика от ценните книжа, които се търгуват на регулирани пазари, валутните транзакции се извършват т. н. over-the-counter (OTC), между купувачи и продавачи по целия свят.

Поради факта че съвкупността от тези пазарни участници не е централизирана на едно физическо място, обменните курсове на валутите могат да варират между различните банки или брокери.

Пазарът е отворен 24 часа в денонощието от неделя до петък, като търговията стартира в Нова Зеландия, следвана от Австралия, Азия, Средния изток, Европа и Америка.

Основните играчи на този пазар са най-големите централни и инвестиционни банки, пенсионни и хедж фондове, големи корпорации, които осъществяват по-голяма част от оборота на валутния пазар.

Относно обема на транзакциите, които се осъществяват няма ежедневни данни, както при една борса, именно поради нецентрализираната търговия.

Най-често цитираният оборот за този пазар е 1.88 трлн. долара - данни, представени в доклад на Bank for International Settlements. Изследването е правено с помощта на 52 централни банки и монетарни институции.

Тази сума надхвърля 10 пъти оборота на световните фондови пазари, като за сравнение New York Stock Exchange, най-голямата борса в света, отчита около 100 млрд. долара на ден.

По вида на инструментите близо половината от оборота (944 млрд. долара) се формира от валутни SWAP-и, на спот пазара се дължат 621 млрд. долара, а на форуардите 208 млрд. долара.

Основна валута при търговията е щатският долар, който в 88.7% от случаите е страна по транзакциите. Следват еврото с 37.2%, японската йена - 20% и британският паунд със 17 на сто. Евро/долар е най-търгуваната валутна двойка с 28% от общия оборот, долар/йена държи 17%, а долар/паунд - 14 на сто.

По географско положение, най-голям търговски център остава Великобритания, където се осъществява 31% от оборота, следвана от САЩ с 19%, Япония - 8%, Сингапур и Германия по 5 на сто.

Обединяването на големи банки довежда до концентрацията на оборота в няколко големи институции. В САЩ 11 банки отговарят за 75% от транзакциите там, във Великобритания са 16, Япония също 11, докато в Германия са само 4 на брой.

Валутната търговия стана достъпна и до обикновените инвеститори през последните години с развитието на интернет. Все повече онлайн брокери предлагат услуги на желаещите да спекулират на този пазар.

Четете още: Какво е форекс?