Мистериозни алгоритми действат всяка секунда, всеки ден на щатските борси. Повечето хора дори не знаят за тях, още по-малко как работят и защо. Наскоро обаче, Nanex, фирма за предоставяне на борсови данни, хвърля светлина върху някои по-странни алгоритми, използвани от компютърните системи за търговия.

Търгуващите роботи, визуализирани по-долу, изпращат хиляди поръчки в секунда през електронните борси, без намерение всъщност да търгуват. Често офертите „купува" и „продава" са толкова далеч от пазарната цена, че няма начин да сключат сделка. Програмите рисуват странни модели с поръчките си, оставяйки следи в данните, които са до голяма степен невидими за обикновените пазарни участници.

Благодарение на доклад на Nanex за така наречения "flash crash", когато на 6 май Dow Jones падна с 1000 пункта за минути, може да видим какво вършат тези машини. От компанията налагат данните, разбити на милисекунди последователно, и откриват невероятни модели. Примерите, които ще видите по-долу, са най-интересните, но във всеки един момент, даден робот прави движения като тези на фондовите борси.

Тези странни програми на пръв поглед не намират смисъл във високочестотната търговия (high-frequency trading-HFT).

След анализ от Nanex намират едно единствено обяснение. Съревнованието между HFT системи е достигнало до момент, в който всяка микросекунда има значение. Всяко предимство, което някой може да спечели, като обработва информация по-бързо, е важно в тази игра. Ако се генерират голям брой котировки, които конкурентът ти трябва да обработи, но ти можеш да игнорираш, това ти дава време.

„Повтарящият се флаг", който се вижда на BATS, третият по големина пазар след NYSE и NASDAQ. 15 000 запитвания за котиране са направени за 11 секунди в повтаряща се пътека. Всяко повторение повишава офертата с 1 цент до 9.36 долара, след което алгоритъмът тръгва надолу по същия начин, по цент всеки път.

Това е необикновен кадър от само 1 секунда търговия на акцията Shinhan Financial Group. Тава са 760 котировки от 10 000 общо, направени за 12 секунди.

Тази графика показва друг вид стратегия. 56 000 котировки в 1 секунда, всички на една цена, но размерът на офертата нараства с по 100 акции до 40 000 на върха.

Тук се виждат направени оферти, които след това са последвани от нови, с 1 цент по-ниско (отменени впоследствие). Котировките се правят последователно на по-ниска цена, като това се прави при скорост от 380 котировки в секунда.

„Бот с/у Бот" - една от най-странните офeртни войни. Множество борси едновременно - NASDAQ, BOST, PACF и BATS.