Взаимните фондове бяха използвани от пенсионните спестовни схеми в продължение на дестилетия за увеличаване на спестяванията на хората при сравнително ниски рискове.

Подобно на динозаврите обаче, и те са обречени на изчезване, според специалиста Меб Фабър от Cambria Investment Management.

„Това е еднопосочна улица“, коментира Фабър пред финансовото издание Business Insider. “Взаимните фондове носят твърде много багаж... и все още се доминират от активно управляващи средствата мениджъри, които традиционно таксуват повече за услугите си.

Веднъж, когато преминете от такава високоразходна и не особено ефективна форма на управление към по-ниско разходна структура, никога не се връщате обратно“, коментира анализаторът.

Какво ще ги замести? Нискоразходните индексни фондове..., според Фабър.

Този род фондове са най-бързо растящият тип инвестиционна схема през последните години и в момента.

Поради традиционно по-ниските си разходи от взаимните фондове, активите на индексните са нараснали от 230 милиарда долара до близо 4 трилиона за последните десет години. И ръстът им не изглежда да се забавя.

А тези средства са „откраднати“ до голяма степен от взаимните фондове, които все още са доминиращи с управлявани активи на стойност близо 16 трилиона долара, според данни на Investment Company Institute.

Това, според Фабър обаче, може да се промени до 2020 година, когато индексните фондове да управляват повече средства от взаимните.

Според специалиста набраната инерция в инвестирането, а не по-голямата привлекателност на взаимните фондове, са факторът последните все още да са водещи.