Дори и без наличието на така наречения „черен лебед“ (извънредно събитие за пазарите), този юни може би ще е критичен за инвеститорите и посоката на пазара.

От една страна е гръцката криза, от друга - потенциалното повишение на лихвите от страна на Фед.

През уикенда ще се проведе и срещата на страните от Г-7, а днес ще е срещата на ОПЕК относно политиката на картела за производството на петрол.

Вижте още: Четири индексни фондове за добра диверсификация

По-нататъшна яснота за бъдещата политика на резерва най-вероятно ще се внесе днес след данните за заетостта и безработицата в САЩ, както и от предстоящата по-късно през месеца среща на резерва.

„Ясно е, че кризата в Гърция е най-голямата заплаха пред пазарите в момента, която е повод за притеснения“, коментира Джоузеф Луптон, главен икономист в JPMorgan. „Този казус има сериозен потенциал да навреди на пазарите“, допълва още специалистът.

Икономистите очакват да видят дали данните за щатската икономика ще регистрират подобрение през първото тримесечие на годината след свиването на водещата световна икономика с 0.7%. Прогнозите за ръст на щатската икономика бяха понижени от 3% на 2.5%.

Освен това юни е традиционно слаб месец за щатските индекси в исторически план. Това е бил вторият най-лош месец за Dow Jones през последните двадесет години. Индексът на сините чипове се е понижавал в осем от последните десет години през шестия месец на годината със средна загуба от 1.6%.

Тревожни сигнали се дават и по направление на тримесечните отчети. Все повече стават специалистите, които занижават очакванията си за ръст на печалбите на водещите щатски компании.

Индексът S&P 500 се търгува в относително тесен диапазон през последните седмици и е възможно той да регистрира по-сериозна корекция при пробив на долната граница на канала.