Наистина имате нужда от пари, но портфейлът ви е празен? Противно, нали!

Без значение малко или много пари имате, да ги харчите разумно, е по-добрата идея, която ще позволи да получите най-добрия резултат за бюджета си, пише в. 24 часа.

Но как да "пилеете" парите си мъдро? Хората са склонни да влизат в преразход в няколко области. Като следвате стъпките по-долу ще подобрите състоянието на джоба си.

Основни разходи

1. Оформете бюджета си.

Финансовите експерти съветват да следите разходите си в продължение на няколко месеца. Така, когато започнете работа по него, ще имате ясна визия къде отиват парите ви. Ако не ви бива в пазенето на касови бележки и разписки за направени покупки, водете си подобна статиска в тетрадка. Винаги, когато пазарувате или плащате за нещо, носете тетрадката в себе си, за да запишете разхода още в момента, в който го правите. Така ще ви е по-лесно да направите списък на месечните харчове, като използвате и бележките за сметки, както и да вземете под внимание всички неща, за които давате пари. Редовно преглеждайте този списък, за да определите как може да намалите разходите си и с колко.

2. Избягвайте импулсивни покупки.

Преди да направите каквато и да е покупка, задайте си няколко прости въпроса и отговаряйки им, бъдете честни със себе си.

Имам ли нужда от това?

Ще го използвам ли?

Това ли е най-добрата цена, на която мога да намеря същия продукт?

Ще донесе ли тази покупка допълнителна стойност към живота или имуществото ми?

Запомнете! Винаги преминавайте към следващия въпрос само ако отговаряте на предишния с "да". Ако не отговаряте положително на всички тези въпроси, то най-вероятно това е импулсивна покупка и вие не трябва да я правите.

3. Оглеждайте се редовно и сравнявайте цените. Особено тези на комуналните услуги. Много доставчици разчитат, че клиентите им са "закрепостени" към тях дългосрочно, тъй като може да измине година, преди да преподпишете нов договор към мобилен оператор, за домашен телефон или кабелна телевизия.

4. Преди да купите нещо голямо - проучете.

Никога не купувайте нещо, което струва повече от 200 лв., преди да сте сравнили предлаганите на пазара марки, цени и качество. Колкото по-скъп е продуктът, който желаете да закупите, толкова по-обстойно трябва да е и вашето проучване. Така най-лесно ще определите коя покупка е по джоба ви.

5. Помислете за нещата, за които сте склонни да харчите най-много пари.

Повечето от тези области са описани по-долу с предложения за това как да ограничавате разходите си в тях.

Разходи за облекло

1. Дефинирайте това, от което наистина се нуждаете.

Разгледайте гардероба си, за да видите какво вече имате.

Дрехите, които вече не носите, както и тези, които не пасват на сегашната ви визия, може да дарите.

2. След като прецените от какво имате нужда, направете списък.

Той трябва да включва дрехите, които за вас е важно да бъдат качествени и по-скъпи, както и тези, за които сте склонни да похарчите по-малко. Например бельото и чорапите излизат от употреба по-бързо и е неразумно да давате много пари за тях. От друга страна, джинси за 100 лв., които могат да бъдат носени 4-5 години, си заслужават много повече от такива за 20 лв., които да сменяте всеки месец. Включете и цените, които са приемливи за вас относно двете страни на списъка.

3. За най-скъпите дрехи от списъка разгледайте и магазините втора употреба.

Там винаги е възможно да откриете нещо интересно. Имайте предвид, че в тези магазини се предлагат както употребявани дрехи, така и чисто нови на много достъпни цени. Зарежданията със стока стават веднъж или два пъти седмично.

Разходи за храна и напитки

1. Сравнете рекламите на хранителните стоки. Изгответе седмично меню и списък за пазаруване.

Избягвайте изкушението да купувате сладкиши и снаксове - те не са добри за вас. Уверете се, че списъкът ви придружава винаги, и

не пазарувайте на

гладен стомах Изследванията показат, че тогава ще накупите продукти и готови храни, от които нямате нужда.

2. Храненето навън може да бъде изгодно, но е голям разход.

Започнете да си приготвяте закуска, дори и обяд за работа. В буркан събирайте парите, които иначе ще похарчите, хранейки се навън. Така в един момент ще сте събрали една прилична сума, с която ще може да си позволите добра вечеря в ресторант с приятели.

3. Пийте кафето си вкъщи.

Вие заслужавате добро кафе, но едва ли получавате такова в службата или в близкото кафене на цена примерно 1.20 лв. Най-добрият вариант е да инвестирате в кафемашина. Предварително обаче изчислете колко време ще е необходимо да си върнете инвестицията. Ако прецените, че за вас това е изгодно - действайте.

За забавления

1. Ходете на кино в определени дни.

Тоест тогава, когато цените на билетите са намалени. По-големите кина в София са избрали такъв ден да е четвъртък. Тогава, за да гледате интересен филм, ще ви струва само 5 лв., а това си е разумно пестене на пари.

2. Ограничете хобитата си.

Ако имате абонамент за фитнес център и не го използвате, не го подновявайте. Продайте го и насочете финансите и енергията сив неща, за които наистина имате желание, но не захващайте нищо, за което ви казват, че трябва да имате желание, тъй като това удря вашия джоб.

Вие работите много, за да изкарвате парите си. Не е ли редно част от тях да ви остават?

Ето няколко съвета как да пазарувате пестеливо и все пак да имате това, от което се нуждаете.

1. Не купувайте нищо.

Много пъти, когато не пазарувате изобщо, спестявате повече, отколкото, купувайки си неща от разпродажба.

2. Помислете за всички възможности.

Вместо да закупите нещо ново, опитайте да го направите сами, да поправите това, което вече имате, или вземете вече използвана вещ.

Винаги мислете за най-изгодната алтернатива.

3. Бъдете наясно какво искате.

Докато сте вкъщи, напишете от какво имате нужда. Точно домът ви е мястото, където най-вероятно ще използвате голяма аст от покупките си.

4. Харчете пари в брой.

Когато парите, които имате, са постоянно пред вас, те ви се струват по-малко. Това не е чак толкова лошо, тъй като е и перфектното напомняне да харчите по-малко.

5. Обмислете дали цената е изгодна.

Дали наистина е добра сделка, или някой се опитва да ви преметне, убеждавайки ви да си купите нещо, от което нямате нужда?

6. Попитайте за по-добра цена. Не навсякъде може да се пазарите и не всички цени са по договаряне, но нищо не ви струва да попитате. Просто задайте въпроса: "Това ли е най-добрата цена, която може да ми предложите?".

7. Научете се да разпознавате лъскавите стоки, изгодните реклами, примамливите оферти и да им се противопоставяте.

Просто изключете звука на телевизора или радиото.

8. Не забравяйте, че не всички покупки са предмети. Услугите също смучат от джоба ви.

В живота има много по-важни неща от пазаруването и пестенето на пари. Ако нещо изглежда прекалено хубаво, за да е истина, позволете си да бъдете подозрителни. В такъв случай опитайте да избегнете изцяло покупката. Четете и дребния шрифт много внимателно, за да се уверите, че това не е откровена измама.

Храненето в ресторант, сметката за мобилен телефон, застраховката на колата са все разходи, които трябва да преоцените внимателно. Замислете се, че няколко спестени лева на месец бързо се превръщат в доста спестени лева годишно.

Не че няма да се изкушите да ги похарчите. Но да е наистина разумно!Спазвайте правилата, които ви посочихме по-горе. Приятно пазаруване... И умната!