Лошите решения, които вземате всеки ден, могат да имат голямо влияние върху финансите ви и да ви оставят без пари.

Защо нямаме пари?

Отнасят ли се и за вас описаните по-долу навици?

1. Сравнявате се с другите хора

От малките неща, като да имате рокля като на вашата съседка, до големи покупки, като кола, защото не може да се излагате повече с вашата, когато всичките ви приятели са си взели нови (макар и на лизинг).

Хората днес мерят статута си по придобивките си, а една от най-честите причини да нямате пари е това, че не „живеете според чергата си".

2. Пороци

Цигарите, алкохолът и хазартът не са само лоши и нездравословни хобита, но и скъпи.

Кутия цигари на средния ценови сегмент струва вече 5 лева. Това означава, че пушене на една кутия на ден ви струва 1 825 лева на година!

3. Прекалено много кредит

Кола на лизинг, кредитна карта, малък заем, ипотека. Някои хора имат поне по две от изброените, а мнозина имат всички 4.

Милиони американци отлагат пенсионирането си всяка година, защото така са се заробили в заеми, че не могат да си го позволят, пише Investopedia.

Според Creditcard.com средният размер на задълженията по кредитни карти на едно домакинство е 16 000 долара! Такъв проблем нямат само в САЩ. Във Великобритания се забелязва същата тенденция, както и в много други страни.

4. Инвестирате в активи, които се обезценяват

Такива активи са коли, яхти, компютри, техника. Активите, които имат възможност да се оскъпяват пък са акциите, облигациите, дялове във взаимни фондове. Но е много по-приятно да се фукаш с Ферари, отколкото с акция, нали?

5. Прекалено много се харчи за забавления

Едно излизане вечер в наши дни си е сериозна инвестиция. Вечеря, напитки, вход в заведение, такси. Кино на другия ден, билет за концерт. Записвайте си тези разходи и направете отчет в края на месеца - не са ли парите твърде много за графа „развлечения"?

6. Не заделяте пари за пенсионно осигуряване

Това може да не ви пречи сега, но след време, да не се окажете бедни пенсионери.

Лошо финансово планиране е причината за бедността на много хора.

Станете наш почитател във Facebook