Златото се търгува на нива около 1 540 долара за унция, или с 24% над нивото му от края на юни миналата година. Благородният метал е близо и до историческия си рекорд от 1 540 долара за унция, достигнат в началото на май.

Големият въпрос, който стои пред инвеститорите, е накъде ще се движи цената на метала. И докато само времето може да покаже това, ето защо специалисти от Investopedia.com смятат, че цената на златото може да продължи да се повишава.

1. Серия от негативни новини за световните икономики

На Стария континент гръцката криза заплашва не само европейската икономика, но и азиатската, и щатската.

Лоши макроданни за щатската икономика. Освен ниво на безработица от 9.1% през май, в САЩ бяха регистрирани и едва 54 000 нови работни места, което не е достатъчно свидетелство за стабилното възстановяване на водещата световна икономика.

Всичко това може да провокира търсене на спасение в злато.

2. Загуба за акциите

От пика през април, щатските и световните индекси регистрираха сериозни загуби. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average загуби близо 6%. Широкият Standard & Poors 500 загуби дори повече - 6.5% от пика си при 1 364 пункта.

3. Слабост на долара

Корелацията между долара и цената на златото е всеизвестна. Благородния метал, който се измерва в щатска валута на световните стокови пазари поскъпва, когато щатската валута поевтинява.

От пика си при 86 пункта през юни 2010 година, доларовият индекс е при ниво от под 74 пункта, или понижение от около 14%. Перспективите пред щатската валута също не са розови, предвид рекордните дефицити и перспективите лихвите да не бъдат повишавани скоро.

4. Инфлация

Повишението в цените на горивата, храните и суровините се изразява в сериозен инфлационен натиск. Всички знаят за обвързаността на златото с перспективите за инфлация, които никога не са били по-реални. Златото е един от малките спасителни острови срещу обезценката на парите.

5. Високо световно търсене на метала

Частните инвеститори все по-често поглеждат към златото, като задължителен елемент в техния портфейл. Особено силен интерес има в бързоразвиващите се икономики като китайската. Интересът в страната към реално закупуване на метал, както и към други свързани със златото инвестиции, нараства с всяка година. Търсенето на злато в Китай расте с двуцифрена стойност през последните 10 години и се очаква да продължи да нараства с подобни темпове.

6. Централните банки купуват злато

За да диверсифицират резервите си и да станат по-малко зависими от слабия долар, централните банки освен други валути купуват и злато, превръщайки се в сериозен купувач на пазара.