В трудните времена, в които живеем, е все по-важно семейството и работещите му членове да са адекватно животозастраховани.

Това от една страна се определя от факта, че бумът на кредитирането у нас от преди три-четири години доведе до това много млади семейства да се натоварят със значително кредитно бреме, а богатството им (или запазване на това, което са придобили) да зависи от тяхната работоспособност.

И докато при ипотечните кредити тази застраховката живот е задължителна част от отпускането на кредитите, то при много други то е само пожелателно (особено при по-малките по размер потребителски кредити).

Сред основните проблеми за това българите да са в известна степен недостатъчно застраховани са относително малкият им разполагаем доход, както и това, че в семействата рядко се говори за животозастраховането.

Последният проблем обаче съществува не само у нас, но и в развитите страни.

Направено изследване от американската компания State Farm Life Insurance Co сочи, че в три четвърти от щатските семействата не се говори за подобна застраховка.

Особено тежко се приема този въпрос от жените, които много по-често от мъжете са склонни да запазят мълчание по този наболял проблем.

64% от жените твърдят, че се разстройват при обсъждане на този проблем, на фона на 47% от мъжете.

Икономически тежките условия са друга причина, посочвана често от представителките на нежния пол, да не коментират застраховката живот в семейството. Те също така смятат, че съпрузите им биха реагирали негативно на тази тема, ако наскоро са загубили своята работа.

Специалистите препоръчват на жените да започнат разговора по темата застраховка живот с пример за семейство, където съпругът е починал внезапно и е оставил близките си без финансови протекции.

Друг начин за „разчупване на леда" е насрочване на дата за коментар на семейните финанси, където да се повдигне въпросът за подобна застраховка, без да се навлича негативизъм.