Катар си възвръща апетита за сделки. Само в последните два месеца най-богатата държава в света, по доходи на човек от населението, инвестира в най-голямата компания производител на пилешко месо в Турция, в руския петролен гигант Rooosneft и в британската газова компания National Grid.

Инвестициите бяха направени чрез Qatar Investment Authority (QIA), създадена през 2005 г., за да управлява приходите от продажбите на втечнен природен газ, на който Катар е най-големият износител в света.

Оттогава страната, чието население е по-малко от това на Хюстън, натрупа активи на стойност 335 млрд. долара в цял свят, което постави суверенния й фонд на 14-о място по големина в света, сочат данни на Sovereign Wealth Fund Institute.

След серията сделки, които дадоха на фонда и на други катарски инвеститорски активи в Холивуд, офис площи в Ню Йорк, жилищни имоти в Лондон, италиански модни марки и дори футболен отбор, трансакциите се забавиха през 2015 и 2016 г. заради срива на цените на петрола.

Но с възстановяването на цената на петрола миналата година Катар отново е готова за големи сделки. Bloomberg изброява някои от най-големите инвестиции на страната в цял свят:

Катар

Посещението в столицата на малката държава започва от международното летище „Хамад“ за 17 млрд. долара. Qatar Airways, подкрепяна от QIA, управлява летището и това е само началото на значителните активи на фонда в страната.

QIA е най-големият инвеститор на борсата в Катар с мажоритарни дялове в Катарската национална банка, най-големият кредитор на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, и телекома Ooredoo QSC, който присъства в 12 държави и е председателстван от шейх Абдула Бин Мохамед Бин Сауд Ал Тхани. Той е и генерален директор на QIA.

Портфолиото на фонда в Катар възлиза на 100 млрд. долара.

Европа

Европа отдавна е топ дестинация за катарските пари, като страната влага милиарди в трофейни инвестиции, като германски концерни, италиански модни къщи и футболни клубове. Катар инвестира милиарди долари в Barclays и Credit Suisse по време на финансовата криза през 2008 г.

Бившият катарски премиер и член на кралското семейство шейх Хамад бин Джасим бин Джабр Ал Тхани инжектира 1.75 млрд. евро в Deutsche Bank през 2014 г., когато германската банка продаде акции, за да заздрави капитала си.

QIA е най-големият акционер в германския автомобилен концерн Volkswagen и играе важна роля в придобиването от Glencore на Xstrata за 29 млрд. долара през 2012 г. Qatar Sports Investments купи футболния клуб Пари Сен Жермен през 2011 г. и впоследствие той спечели четири пъти френското първенство със звезди като Дейвид Бекъм.

Mayhoola for Investments - компания, подкрепена от катарски инвеститори, купи италианската луксозна марка Valentino Fashion Group през 2012 г. за 700 млн. евро, а бившият премиер Хамад бин Джасим купи 10%-ен дял в испанската El Corte Ingles, собственик на най-големия универсален магазин в Западна Европа, през 2015 г.

Великобритания

Катарските инвестиции във Великобритания се оценяват на минимум 35 млрд. долара през 2014 г., сочат данни на местни медии. В най-луксозните квартали на Лондон е възможно да живеете, работите, пазарувате и отседнете изключително в имоти, притежавани от Катар.

Управлявана от катарци компания купи Canary Wharf в Лондон през 2015 г., увеличавайки катарската колекция от имоти в британската собственост. Тя включва още дялове в Savoy Hotel, небостъргача Shard, универсалния магазин Harrods, Олимпийското село и кулата на HSBC.

Компанията Diar, отделът за недвижими имоти на QIA, превръща Grosvenor Square в луксозен хотел и строи домове на мястото на бившите казарми Chelsea Barracks. Катарските инвестиции обаче не са ограничени само до недвижимите имоти.

С 22%-ен дял QIA е най-големият акционер в Sainsbury. През 2012 г. суверенният фонд в страната купи 20% от летище „Хитроу“ в Лондон, а Qatar Airways увеличи дела си в собственика на British Airways - IAG, до 20% миналата година.

Русия

Сделката на Катар и швейцарската компания Glenore с Rosneft за 11 млрд. долара през декември увеличава руското портфолио в страната. Катар се съгласи да купи 24.9% от летището в Санкт Петербург през юли и се ангажира да предостави 2 млрд. долара на държавния Руски фонд за преки инвестиции през 2014 г.

САЩ

Повечето големи инвестиции на Катар до момента бяха насочени към Европа, но страната вече поглежда и към САЩ. QIA отвори офис в Ню Йорк през 2015 г. и планира да инвестира 35 млрд. долара в страната до 2020 г., за да диверсифицира петролните си активи.

Катарската медийна компания BeIN Media Group се сдоби миналата година с калифорнийската филмова компания Miramax, създател на филми като „Криминале“.

QIA беше четвъртият по големина инвеститор в офис площи в САЩ през 2016 г., главно в Ню Йорк и Лос Анджелис. Фондът се сдоби с близо 10 на сто от собственика на Empire State Building, Empire State Realty Trust миналата година и си партнира с Brookfield Property Partners по проект за 8.6 млрд. долара в най-западната част на Ню Йорк.

Азия

Включете осветлението в Хонконг, Япония, Южна Корея и Тайван и има добър шанс токът да е генериран от внесен газ от Катар. Тези азиатски пазари и Китай са купили половината от изнесения катарски втечнен газ през 2015 г., но все още не са успели да привлекат достатъчно инвестиции от Катар. Това обаче започва да се променя.

QIA проучва континента за възможни инвестиции. Ръководителите на фонда съобщиха през 2014 г., че планират да вложат 20 млрд. долара в Азия за шест години и да увеличат офисите си в Пекин и Делхи.

През юни QIA се съгласи да купи Asia Square Tower 1 в Сингапур за 2.5 млрд. долара - най-голямата офис трансакция в страната. През 2014 г. фондът се сдоби с дял в компанията Lifestyle International Holdings, управляваща универсални магазини, и държи 20% от електрическата компания на хонконгския милиардер Ли Ка-шин.

Той планира също да инвестира в глобалния технологичен фонд за 100 млрд. долара, създаден от SoftBank Group и Саудитска Арабия, съобщиха запознати източници през октомври миналата година.