През 2018 г. повечето класове активи бяха губещи, а откриването на печеливша инвестиция беше изключително трудна задача.

През 2019 г. ситуацията е точно обратната. Почти всяко вложение носи сериозна възвръщаемост, като в много случаи тя идва от изненадващи места.

През изминалата година фокусът на инвеститорите през повечето време беше насочен към геополитическите проблеми - ескалацията на търговския конфликт между Съединените щати и Китай, брекзит и протестите в Хонконг. Но в същото време пазарите получиха подкрепа от централните банки, в това число и от Федералния резерв на САЩ.

На този фон, въпреки изобилието от негативни и тревожни новини, инвестиционните портфейли запазиха възходящата си тенденция почти през цялата година.

За мнозинството от пазарните участници рекордните стойности на индексите на Уолстрийт бяха в центъра на вниманието, но всъщност имаше и други пазари, които по принцип стоят в периферията на финансовия свят, а тази година донесоха доста добра доходност, пише Bloomberg.

Ето какво донесе инвестицията от 10 000 долара в някои от тези "екзотични" дестинации:

Русия

В годината, в която САЩ въведоха серия от нови санкции срещу Русия, а в Москва бяха организирани поредица от масови протести, капиталовите пазари в страната се представиха сравнително силно. В доларово изражение индексите на борсата в Москва бележат ръст от над 50%, а рублата е втората най-силно поскъпваща валута в света.

Стабилните цени на петрола позволиха на Руската централна банка да понижи лихвените проценти общо пет пъти през годината, което успя да помогне на финансовите пазари в страната да се възстановят от сътресенията през 2018 г.

Въпреки политическата нестабилност, руските компании се намират в добра форма, смята Фрейзър Лунди от Hermes Investment Management. Добивният сектор си остава един от най-атрактивните.

Ако в началото на 2019 г. сте вложили 10 000 долара на руския капиталов пазар, днес инвестицията вече е на стойност 15 400 долара.

Гърция

Капиталовите пазари в южната ни съседка също се представиха много добре през последните 12 месеца. В началото на това десетилетие страната беше изправена пред фалит и премина през тежки политически и икономически реформи, наложени от кредиторите, в лицето на Международния валутен фонд и Европейската комисия.

През 2019 г. обаче гръцките акции и облигации донесоха солидна възвръщаемост. Реформите вече започват да се "отплащат", а през юли правителството на популистката формация Сириза беше заменено от десницата в лицето на Нова демокрация.

Монетарните стимули от страна на Европейската централна банка също помогнаха на Гърция и дори ѝ позволиха да тегли заеми с отрицателна лихва през октомври.

10 000 долара, инвестирани в гръцки държавен дълг в началото на годината, днес възлизат на над 12 600 долара, а същото вложение във водещия индекс на борсата в Атина се равнява на 14 400 долара днес.

Украйна

Украинската гривна е най-силно представящата се валута през 2019 г. от над 130 парични единици, които следи статистиката на Bloomberg. Гривната се срина през 2014 г., след руската инвация в Крим и последвалите въоръжени сблъсъци със сепаратистите в Донецк и Луганск.

През 2017 и 2018 г. валутата се движеше в широки граници, като не бяха редки случаите на поскъпване или поевтиняване с по над 10%.

Тази година обаче украинската гривна следва устойчива възходяща тенденция. Пазарните реформи, наложени от Международния валутен фонд като част от спасителната програма за страната, подкрепиха икономическия растеж в страната и позволиха на централната банка да понижи основния лихвен процент.

10 000 долара, инвестирани в гривни през януари 2019 г., днес възлизат на близо 12 000 долара.

Кои са най-добрите акции за покупка през 2020 г.?Защо е добре да купуваме акции през следващата година и кои са най-добрите акции за покупка?

Beyond Meat

Изминалата година не беше кой знае колко позитивна за стартъпите, но тези, които се занимават с разработката на заместители на месото, се превърнаха в истински хит. Сред тях безспорно се отличава базираната в Лос Анджелис Beyond Meat, която осъществи борсовия си дебют през месец май.

Акциите на китайските компании, които произвеждат подобни месни заместители, също се радват на сериозен инвеститорски интерес. Сред тях е YanTai Shuangta Food Co., която добави 175% към пазарната си оценка през последните 12 месеца.

Хората, които са си купили акции на Beyond Meat за 10 000 долара през май, днес биха прибрали малко над 30 000. В края на юли те струваха 94 000 долара.

Паладий

Цената на паладия достигна нов рекорд от близо 2000 долара за тройунция, което го прави най-силно представящия се ценен метал за последната година. На годишна база поскъпването е с над 50 на сто.

В основата на този ръст е ограниченото предлагане и лавинообразно нарастващото търсене от страна на автомобилната индустрия. Паладият се използва в производството на катализатори, а изискванията към тях стават все по-високи заради затягането на екологичните норми.

Според експертите, цитирани от Bloomberg, ако няма скок в добивите, поскъпването вероятно ще продължи и през следващата година.

Инвестицията от 10 000 долара в паладий в началото на годината към днешна дата възлиза на над 15 000 долара.