Баща ми не беше банкер или финансов анализатор. Той бе един от онези старомодни провинциални адвокати, които можеха да разберат, когато някой се опитва да ги мами, да се насочат към същността на нещата и да видят проблем през призмата на логичното му разрешаване.

Той не печелеше много пари, но в крайна сметка стана милионер, като живееше пестеливо, плащаше сметките си навреме и заделяше пари за бъдещето, пише Том Сайтингс в US&News and World Report.

Може да си помислите, че този инвестиционен подход отпреди 50 години днес няма стойност. Така е, ако искате да сте дейтрейдър или да заложите на акциите на следващото голямо име в социалните медии. Фундаментите обаче не са се променили – не и ако се опитвате да натрупате прилични спестявания и да си осигурите комфортно пенсиониране.

Бащата на Сайтингс би посъветвал да имаме застраховка и да държим парите си в депозити, които са гарантирани. Според него обаче, каквито и да са дългосрочните ви цели, човек би трябвало да държи част от спестяванията си и на борсата. Въпреки коварните му капани, пазарът е един от малкото тествани от времето пътища към финансовата сигурност.

Вижте още: Как един мъж учи 7-годишния си син да бъде предприемач

При избирането на акции или анализирането на договорни или борсово търгувани фондове трябва да се спазват пет основни принципа:

1. Не се плашете ... от инвестирането, защото смятате, че пазарът е нагласен. Обратно на това, в което много хора вярват, през години пазарите на ценни книжа дори се демократизираха – от Merrill Lynch в миналото и от брокери като Fidelity, Schwab и Vanguard в днешно време.

В медиите има все повече финансова информация, така че фондовият пазар е относително открит и прозрачен, особено в сравнение с дълговите пазари, които не се радват на същото публично внимание.

2. Вътрешните хора от Уолстрийт ... нарочно усложняват финансовите продукти, кръщавайки ги с подвеждащи имена, за да объркат хората. Например имаме суап за осигуряване срещу кредитен риск, който всъщност не е никакъв суап . Това е застрахователна полица.

В крайна сметка, вътрешните хора правят много пари, когато клиентите не разбират какво купуват. Така че Сайтингс казва да следваме съвета на баща му, който не е измислен от него, но това не го прави по-малко ценен – инвестирайте в компании, за които знаете с какво точно се занимават и как изкарват парите си. Ако някаква инвестиционна история е прекалено сложна, тя обикновено не е надеждна.

3. Ако мислите, че можете да надвиете пазара ... успех! Вие не сте най-умият човек на Уолстрийт, като същото важи и за вашия финансов консултант. Най-големите играчи в инвестиционния свят работят за големи компании и със стотици милиони долари.

Хората, които работят за вас, са тези, които не са могли да си намерят работа там, където се правят големите пари. Не можете да надхитрите пазара, така че просто участвайте на пазара чрез договорен фонд с ниски разходи или борсово търгуван фонд.

4. Хората на Уолстрийт не ... се грижат за най-добрия ви интерес. Те се грижат за техния най-добър интерес. (Ако това може да бъде някаква утеха, политиците във Вашингтон, филмовите продуценти в Холивуд и петролните компании в Тексас са също толкова заети със собствения си интерес, както и всяка акула на Уолстрийт.)

Това е още една причина да се придържате към някой договорен фонд с ниски разходи вместо да рискувате с акциите на някоя „гореща“ компания, които някой по-умен от вас вероятно се опитва да разпродаде.

Вижте още: Те успяха, въпреки че шансовете не бяха на тяхна страна

5. Инвестиционните експерти разчитат на ... сложни статистически модели и имат достъп до лидери в света на бизнеса. Дори и те обаче невинаги знаят какво се случва. Повечето хора не са достатъчно възрастни, за да си спомнят срива на пазара от 1929 г., но доста хора може би си спомнят срива от 1987 г. или този от май 2010 г.

Магьосниците от Уолстрийт използват всевъзможно предимства, с които ние не разполагаме, но дори и те не са прави през цялото време, защото нещата в реалния свят невинаги се случват по начина, по който анализаторите казват, че ще се случат.

Не забравяйте, че пазарът не върви постоянно нагоре. Той винаги е готов да вземе парите на смели и нахакани трейдъри, които си мислят, че знаят повече, отколкото всъщност знаят.

Пазарът обикновено расте с между 5 и 10% на година. Така че през по-голяма част от времето той дава възможност на повечето от нас си изградим пенсионен портфейл и да получаваме доходи и когато вече сме в напреднала възраст и не работим.