Изпратил съм стотици CV-та по време на моята кариера, кандидатствайки за почти всякакъв вид работа. Лично съм прегледал над 20 000 CV-та, а в Google понякога получаваме по над 50 000 CV-та на седмица, пише в LinkedIn Ласло Бок, старши вицепрезидент на отдел Човешки ресурси в Google.

Виждал съм много CV-та.

Някои са блестящи, повечето са ок, а много са истинска катастрофа. Най-трудното нещо е, че в продължение на 15 години продължавам да гледам едни и същи грешки, които кандидатите за работа правят отново и отново, като всяка една от тях може да ги елиминира от работата, за която кандидатстват.

Това, което е най-подтискащо, е, че по CV-тата мога да преценя, че това са едни добри, даже страхотни хора. В условията на жестоката конкуренция на пазара на труда обаче мениджърите по човешки ресурси не трябва да правят компромиси с качеството.

Всичко, което е нужно, е една малка грешка и съответният мениджър ще отхвърли един иначе интересен кандидат за работа.

Зная, че това е доста обсъждана тема в LinkedIn, но започвам тук, защото ви обещавам, че повече от половината, или поне една от тези грешки, я има и във вашето CV. А аз бих искал да виждам как хората биват назначавани, а не подминавани.

С цел да помогна на повече кандидати да преминат през първата пресявка на CV-тата, тук посочвам петте най-големи грешки, които постоянно виждам да се допускат.

Грешка 1: Печатни грешки. Това изглежда очевидно, но се повтаря отново и отново. Според проучване на CareerBuilder от 2013 г. 58% от CV-тата имат печатни грешки.

Всъщност хората, които променят CV-тата си най-внимателно, могат да бъдат най-уязвими от този тип грешки, защото те най-често се получават, когато отново и отново преглеждаш CV-то си, за да промениш нещо.

Когато се прави всичко това, тогава дадено съществително и глагол изведнъж се оказва, че не си подхождат или има точка, оставена на неподходящото място, или пък някаква дата излиза извън подравняването.

Постоянно виждам подобни неща в CV-тата. Печатните грешки са смъртоносни, защото работодателите ги възприемат като липса на ориентация към детайла и като нехайство към качеството.

Как може да се избегне?

Четете CV-то си отдолу нагоре: обръщането на реда на четене ви помага да се концентрирате поотделно върху всеки ред. Или накарайте някой друг да го прочете за грешки вместо вас.

Вижте още: 5-те най-големи грешки на интервю за работа

Грешка 2: Дължина. Добре установено правило е една страница CV за всеки 10 години трудов стаж. Трудно е всичко да се събере в една страница, нали?

Ако обаче предоставите CV от три, четири или десет страници, то няма да бъде прочетено внимателно. А както казва Блез Паскал: "Щях да ти напиша по-кратко писмо, но нямах време."

Изчистеното и ясно CV демонстрира способността за синтезиране, подреждане на приоритети и предаването на най-важната информация за вас. Мислете по следния начин: „единствената“ цел на едно CV е да ви осигури интервю.

Това е. То няма за цел да убеди мениджъра Човешки ресурси да каже "да" на вашата кандидатура (затова е интервюто) или да разкаже историята на живота ви (за това е търпеливият съпруг/съпруга).

Вашето CV е инструмент, който ви придвижва до първото интервю за работа. След като влезете в стаята, CV-то ви вече няма голямо значение. Така че намалете CV-то си. Прекалено дълго е.

Грешка 3: Форматиране. Трябва да се концентрирате върху това CV-то ви да е изчистено и четливо, освен ако не кандидатствате за дизайнер или творец. Шрифтът трябва да е поне размер 10. Полето на страницата трябва да е поне 1.5 см.

Бяла хартия, черно мастило. Едно и също разстояние между редовете, подредени колони, името и данните ви за контакт на всяка страница. Ако можете, прегледайте го в Google Docs и Word, след което го прикачете към имейл и го отворете в превю.

Форматирането може да са размести при преместването на файла през различни платформи. Записването му като PDF е добър начин да процедирате.

Вижте още: Кошмарни случки от интервюта за работа на Уолстрийт

Грешка 4: Конфиденциална информация. Веднъж получих CV от кандидат, работещ в една от трите водещи консултантски компании. Тази компания имаше стриктна политика на конфиденциалност: имената на клиенти никога не трябва да се споделят. В CV-то си кандидатът бе написал: "Консултирал голяма софтуерна компания в Редмънд, Вашингтон."

Отхвърлен! Налице е конфликт между нуждите на вашия работодател (да опази бизнес тайните си) и вашите нужди (да покажа колко страхотен съм, така че да получа по-добра работа). Този конкретен кандидат не бе написал директно Microsoft, но всеки, които би прегледал CV-то, му знае какво е имал предвид.

По много груби наши сметки, най-малко 5-10% от CV-тата разкриват конфиденциална информация. Като работодател това ми казва, че никога не трябва да наемам тези кандидати, освен ако не искам моите лични търговски тайни да бъдат изпратени в имейл до конкурентите.

Грешка 5: Лъжи. Това ми разбива сърцето. Да излъжеш в CV-то си никога не си струва. Всеки един служител, включително и главните изпълнителни директори, бива уволняван за това. (Може да се уверите сами,ь като го проверите в Google).

Хората лъжат за придобитите учебни степени (с оставащи три изпита до университетска диплома не означава, че имате такава), оценките (виждал съм стотици хора "случайно" да закръглят успеха си нагоре, но никога не съм виждал някой да го закръгли случайно надолу – никога), както и кой университет са посещавали (съжалявам, но работодателите не гледат на някаква учебна степен, придобита онлайн, по същия начин като на диплома от реномиран университет).

Хората лъжат колко дълго време са работили в дадена компания, колко големи са били екипите им, продажбите им, като винаги всичко е в тяхна полза.

Има три големи проблема при лъгането:

(1) лесно могат да ви хванат. Интернет, лицата за препоръка и хора, които са работили във вашата компания, лесно могат да разкрият измамата ви.

(2) Лъжите ви следват винаги. Представете си, че послъжете в CV-то си, получите голямо повишение след 15 години и лъжите ви бъдат разкрити? Уволнен. Опитайте се да обясните това на следващото си интервю за работа.

(3) Нашите майки не са ни учили да постъпваме така. Сериозно.

Ето как можете да оплескате CV-то си. Не го правете! Мениджърите по човешките ресурси търсят най-добрите хора, които могат да намерят, но повечето от нас си гарантират, че ще бъдем отхвърлени.

Добрата новина е, че точно защото повечето CV-та съдържат подобен род грешки, ако ги избягвате, ще изпъкнете, съветва Бок.