Хората имат склонност да измерват успеха с богатство и постижения. Това е добра оценка, но проблемът е, че когато се вманиачаваме в победите, имаме склонност да пренебрегваме жертвите, които са необходими, за да стигнем дотам.

Всъщност, пренебрегването на тези жертви е една от причините, поради които много от нас изпитват затруднения с това да спазват здравословни навици и да преследват целите си.

Времето е фактор, когато човек прави жертви. Както казва милиардерът инвеститор Уорън Бъфет, "Това е единственото нещо, което не мога да си купя. Мога да си купя всичко, което искам, но не и време."

Той е абсолютно прав. Когато разполагате с 24 часа в денонощието, за да отделяте време на хобитата си с висока доходност, трябва да се откажете от хобитата с ниска доходност.

Да гледате ли още един епизод от любимия си сериал ... или пък да се откажете от телевизията за два месеца, за да можете да насадите градината, за която винаги сте си мечтали?

Вземането на решение не е лесно, но добрата новина е, че ние вече правим това вътрешно. Проучваме от 2009 г. на факултета по психология към Университета в Аделаида сочи, че хората "са склонни много по-малко да разчитат на различни опции", когато някои от тези опции носят далеч по-голямо възнаграждение от други.

Ако възнаграждението е неизвестно обаче, тогава по-трудно се отказваме от тях. По тази причина одитът на дейностите е толкова важен. Трябва всъщност да отделите време, за да прецените евентуалните разходи и печалби от всяка дейност и да решите с коя да се занимавате и от коя да се откажете.

Бил Гейтс и Уорън Бъфет - двама изключително успели бизнесмени, са идеален пример за това как стратегическият отказ от някои дейности, с цел фокусирането върху други, може да ви помогне да постигнете целите си.

Одит на дейностите

Любовта на Гейтс към технологиите му помага да изгради мултимилиардна компания, но той отказва да им позволи да попречат на важните за него неща, пише CNBC.

"Спрях да слушам музика и да гледам телевизия през 20-те си години. Звучи крайно, но го направих, защото смятах, че те просто ще отвличат вниманието ми от това да мисля за софтуера," пише милиардерът в своя блог.

Той прилага същите ценности, когато става въпрос и за отглеждането на деца. Гейтс не позволява на децата си да имат мобилни телефони, докато не навършват 14 г. (децата получават първия си мобилен телефон, обикновено когато са на 10 г.). Той също така има правило вкъщи „без телефони“ на масата.

Бъфет също не е почитател на технологичните неща, които разсейват. Главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway няма компютър в офиса си.

Той ограничава изкушенията на интернет, като притежава обикновен мобилен телефон, въпреки множеството опити от страна на главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук да го убеди да се присъедини към iPhone революцията.

Хобита с висока доходност

Само защото една дейност е "продуктивна", това не означава, че не може да е забавна. Хобитата, с които се занимавате извън работата си, винаги трябва да са свързани с нещо, към което изпитвате страст.

Ако намирате нещо за наистина приятно и удовлетворяващо, придържайте се към него. Ако просто седите в покой, това може да направи чудеса за мозъка ви. Това увеличава креативността, подобрява уменията за вземане на решения и може дори да ви накара да стигнете до иновативни решения на съществуващи проблеми.

За Бъфет това хоби е да играе бридж, игра, която изисква много търпение, стратегия и тактика. "Това сигурно е най-доброто интелектуално упражнение," твърди той. "Виждате нови ситуации на всеки 10 минути. При бриджа човек преценява съотношенията загуба-печалба. Постоянно правите изчисления."

Друго хоби, към което Бъфет се придържа през целия си живот, е четенето. На въпрос за тайната на своите успехи Бъфет отговаря "Четете по 500 страници всеки ден. Така действа знанието. То се натрупва, подобно на сложната лихва." Дори и днес милиардерът инвеститор прекарва по 80% от времето си в четене.

Всеки час е от значение

В тази връзка, Малкълм Гладуел обяснява в своята книга "Изключителните: История на успеха" как част от успеха на Гейтс се основава на „правилото за 10 000 часа." Според него усвояването на дадено умение на ниво от световна класа изисква 10 000 часа упражнения. В случая с Гейтс това са упражненията в програмиране.

Очевидно това е много време и не всеки от нас може да си позволи да отдели 10 000 часа на усъвършенстването на дадено умение. Основната идея тук е, че Гейтс открива нещо, което обича, посвещава времето си на него, усъвършенства умението и създава бизнес от него.

Можете да следвате неговите стъпки (съобразено с вашите способности, разбира се), като откриете в какво имате потенциала да бъдете експерт и след това изберете дейностите, които ще ви помогнат да се усъвършенствате в тази сфера.

Дръжте умерената линия

Въпреки всичко, все още можете да се наслаждавате на безсмислените радости от живота. Посещавайте Happy Hour. гледайте Netflix цял уикенд. Излезте на шопинг, ако това ще ви накара да се почувствате по-добре.

Почивката, която Гейтс си взема от музиката и телевизията, трае само около пет години. Става въпрос просто за ограничаването на по-малко продуктивните дейности. Когато пък се чувствате липса на вдyхновение, спомнете си текста на Кени Роджърс: "Трябва да знаете кога да държите картите, кога да ги свалите, кога да си тръгнете и кога да бягате."