Обществата са все по-прогресивни.

Днес много хора приемат, че любовта присъства по много начини.

Защо обаче хората все още съдят двойките, които имат голяма разлика във възрастта?

Популярна диаграма от 2019 г. не спира да се появява в социалните медии – в нея са описани връзките на актьора Леонардо ДиКаприо.

Потребител на Reddit забелязал тендеция – въпреки че актьорът е на 44 по онова време, той изглежда излиза само с жени, които са на 25 години или по-млади, като винаги „къса“ с партньорките си преди 26-ия им рожден ден.

Реакциите на диаграмата са смесени; някои от потребителите поздравяват ДиКаприо за способността му да привлича по-млади жени, докато други критикуват актьора и го съветват да си намери жена на възраст, близка до неговата. Диаграмата е на повече от три години, но продължава да се появява периодично, а коментиращи следят настоящата връзка на ДиКаприо с Камила Мороне, която е на 24 години.

Реакциите по отношение на любовните отношения на актьора въплъщават спорните възгледи около връзките, в които има по-голяма разлика между партньорите – за някои те са източник на възхищение, а за други има нещо притеснително в това някой да има връзка с много по-млад човек.

От Деми Мур и Аштън Къчър до Джордж и Амал Клуни, известните връзки винаги са предизвиквали коментари. Въпреки че през 2014 г. средната разлика във възрастта на партньор в хетеросексуални връзки в САЩ е била относително малка (2.3 години), много двойки имат много по-голяма разлика във възрастта.

В западните държави в около 8% от връзките между мъж и жена разликата във възрастта е 10 години или повече, като нараства до 25% във връзките между мъже и 15% в тези между жени. За някои разликата е дори още по-голяма – данни показват, че около 1% от хетеросексуалните двойки в САЩ имат разлика във възрастта от 28 години или повече.

Нашите възгледи по отношения на връзките с голяма разлика във възрастта са формирани от хиляди години еволюционна психология и поколения на социални и културни норми. В последните 100 години икономически промени и нарасналото равенство между половете промениха това, което се считаше за „нормална“ разлика във възрастта, а движенията за социална справедливост засилиха силата на влиянието във връзките с голяма разлика във възрастта на партньорите.

Двойките с голяма разлика във възрастта често биват съдени и макар някои експерти да смятат, че това може би предстои да се промени, други твърдят, че младите може да не одобряват любовта с голямо разминаване във възрастта повече от когато и да било.

Еволюционен тласък

Тези, които намират навиците на ДиКаприо по отношение на неговите партньорки за неприятни, не са лишени от добра причина. Антипатията към връзките с голяма разлика във възрастта на партньорите е много често срещана и подобно на много табута, произхожда от хиляди години еволюция, както и от по-скорошни социални и културни знаци.

“В много култури не е приемливо да се влюбите в някого, който е много по-възрастен или по-млад от вас,” казва пред BBC доктор Елена Турони, консултант психология и съосновател на The Chelsea Psychology Clinic в Лондон.

“От еволюционна гледна точка стремежът ни да имаме семейство може да окаже влияние върху това с кого избираме да имаме връзка – както от биологична гледна точка, така и в смисъл на това, че двамата родители трябва да са живи, за да отгледат детето.”

И при мъжете, и при жените плодовитостта намалява след около 35-годишна възраст и въпреки че жените губят способността си да зачеват много по-бързо, има логика в това, че сме еволюирали така, че да ни привличат хора на сходна на нашата възраст.

Въпреки че има относително малко данни за възрастта в LGBTQ+ връзките, знаем, че разликата във възрастта при еднополови двойки е много по-често срещана, което може би отразява колко много вероятността за биологично зачеване заедно влия върху начина, по който намираме партньор.

Не става въпрос само за полагането на родителски грижи обаче. Събирането с някой на сходна възраст увеличава вероятността тази връзка да е по-дълготрайна, сочат проучвания. Експерти смятат, че това е така, защото тези двойки преминават през предизвикателствата на живота по едно и също време и по тази причина продължават да намират общ език.

“В първите 10 години от брака хората споделят, че изпитват по-високи нива на брачна удовлетвореност, ако партньорът им е по-млад от тях,” казва Грейс Лордан, асоцииран преподавател по поведенчески науки в London School of Economics, която в момента изучава връзките с голяма разлика във възрастта на партньорите и щастието.

“С времето обаче брачната удовлетвореност на двойките с голяма разлика във възрастта намалява повече, в сравнение тази при партньорите на сходна възраст. Вероятността двойките със сходна възраст да се разведат също така е по-малка.”

Защо жените вече предпочитат бета мъже, а не алфа мъжкари?Ако все още търсите алфа мъжкар, вероятно е време да преразгледате това. Вярвате или не, бета мъжете не са по-лоши - всъщност, те може дори да са по-добри от алфа представителите на силния пол

Въпреки че тези фактори ни тласкат към партньори на същата възраст като нас, социално-икономическите обстоятелства понякога могат да противодействат на еволюционните пориви. През 1900 г. средната възраст между двойките е била около два пъти по-голяма, в сравнение с 2000 г.; в исторически план хората (особено тези от средната и по-горната класа) е по-вероятно да са сключвали брак с някой много по-възрастен или по-млад от тях.

Причините за това са едновременно биологични и икономически. Ако 50-годишен мъж иска да има деца, не е в негов интерес да се събира с жена на сходна на неговата възраст, която е много по-малко вероятно все още да може да ражда. В патриархалното общество, където мъжете имат икономическата власт, изборът да се събират с много по-млада жена е по-вероятно да е наличен за тях.

През 19-и и в началото на 20-и век повече жени не са участвали в работната сила, затова за тях е било логично да се омъжват за някой, който вече е постигнал финансова сигурност. За мъжете е било логично да се утвърждават икономически и да се притесняват за брак на по-късен етап, когато заради нарасналата си социална власт са могли да си намират по-млади съпруги, които им предоставяли най-добра възможност да имат деца.

Кого съдим и защо?

С придобиването на по-голямо икономическо влияние от страна на жените обаче привлекателността на много по-възрастния съпруг намалява, което прави връзките с голяма разлика във възрастта на партньорите не толкова често срещани и често по-голямо табу.

В днешно време, въпреки че повечето общества възприемат все по-прогресивни възгледи относно любовта, връзките и разнообразните начини, по които те могат да съществуват, двойките, при които единият партньор е много по-възрастен от другия, все още биват съдени.

Вместо да се приема, че хората са щастливи заедно, има тенденция към опасения относно евентуален дисбаланс във влиянието и да се гледа на връзката като на сделка, при която едната страна се стреми да повиши социалния си статус или да увеличи богатството си. Дори има определени думи, измислени за партньорите. По-възрастният мъж е наричан „захарно татенце“, а по-младата жена „златотърсачка“.

В последните години този речник беше разширен с думи за връзки, в които жената е „кугър“ (пума), а мъжът „момче-играчка“.

Жените, които избират да се срещат с по-млади мъже, изглежда биват съдени много повече. Медийното влияние, което получаваше брака на френския президент Еманюел Макрон с жена, която е 24 години по-възрастна от него, или медийното отразяване на връзката на 41-годишната Ким Кардашиян с 28-годишния Пийт Дейвидсън, са примери за това.

Има мнения и че обратният тип връзки, в които мъжът е много по-възрастен, вече се гледат много повече под лупа и това може би отчасти е свързано с движението #MeToo, което насочи вниманието към динамиката на влиянието във връзките.

Ща изчезне ли табуто около разликата във възрастта на партньорите?

В днешно време се приема все повече, че всички връзки изглеждат различно, независимо дали става въпрос за сексуалност, пол и дори броя на хората в една връзка.

Турони казва, че с нормализирането на повече видове връзки, тя се надява хората да уважават избора на онези, които са във връзка с голяма разлика във възрастта на партньорите. “Живеем в ера на по-голяма свобода и гъвкавост и би ми се искало да мисля, че с времето ще съдим много по-малко относно избора на другите хора, независимо дали става въпрос за разлика във възрастта или нещо друго.”

Въпреки това няма доказателства, че увлечението на обществото по връзките с голяма разлика във възрастта на партньорите намалява. Любовните афери на знаменитостите, в които има голяма разлика във възрастта, все още редовно се отразяват от медиите, а младите хора изглежда съдят повече и от възрастните, особено когато мъжът е по-възрастен.

Предвид факта, че младите са в челото на социалните промени, тяхното неодобрение може да означава, че табуто относно този тип връзки може би е още по-дълбоко вкоренено.