Още през 2017 г. ви разказахме за семейството на Диди Тайхуту, което продава къщата си, за да заживее в къмпинг. Диди, съпругата му и трите им деца обаче не просто харчат парите, а ги инвестират в биткойн.

CNBC тогава писа за холандското семейство, което също така успя да продаде и доста от другите си притежавани активи – от печеливш бизнес и къща до кола, мотоциклет, велосипеди и дори част от дрехите си.

Близо 4 години и след посетени повече от 40 държави семейство Тайхуту все още няма банкова сметка, собствен дом, а притежаваните им вещи могат да се поберат в няколко куфара. Това им позволява да пътуват из света, като посещават редица държави, сред които България, Сърбия, Турция, Испания, Италия, Норвегия, Франция, Португалия, Швейцария, Индонезия, Малайзия, Филипините, Камбоджа, Виетнам, Тайланд, Сингапур, Австралия и др.

У нас семейството публикува снимки от София, Седемте Рилски езера, Пловдив, Велико Търново, Обзор, Несебър и Слънчев Бряг, след което се насочва към Турция, а всичко това се случва през лятото на 2019 г.

„Инвестирахме всичко в биткойн, защото искахме да променим живота си“, казва Диди Тайхуту.

Той си спомня за срива на цената на най-популярната криптовалута през 2018 г., когато не се паникьосва, а дори напротив – инвестира допълнителни суми.

„Винаги съм смятал, че биткойн ще поскъпне до рекордни нива. Мисля, че през този бичи цикъл ще видим цени от поне 100 000 долара. През 2022 г. не са изключени и нива от 200 000 долара“, казва той.

В понеделник цената на биткойн достигна рекордни нива от близо 20 000 долара, а днес се търгува на около 19 300 долара. Част от анализаторите продължават да смятат, че криптовалутите имат огромен потенциал.

Главният изпълнителен директор на инвестиционната компания Galaxy Digital Майк Новограц смята, че поскъпването едва сега започва, като е на мнение, че още през 2021 г. ще видим цени от около 60 000 долара.

Том Фицпатрик от CitiFXTechnicals дори е още по-голям оптимист, след като казва, че биткойн може да поскъпне до 318 000 долара до края на 2021 г.

Тайхуту: Биткойн не е балон

Семейството купува първите си биткойни в началото на 2017 г., когато цената е около 900 долара. Няколко месеца по-късно стойността му доближава рекордните 20 000 долара, но в началото на 2018 г. следва срив до 3000 долара.

„Когато последва това понижение, ние купухме още“, казва още Диди.

„Не виждам как търсенето може да се понижи, дори напротив – ще се изправим пред криза с предлагането. Ако ръстовете в цената през 2017 г. се дължеше основно на малките инвеститори, то през 2020 г. доста институционални инвеститори подпомогнаха повишението.

От началото на 2020 г. ръстът при биткойна е от повече от 170%, на фона на навлизането на сериозни инвеститори, както и приемането му за законно средство за разплащания от редица популярни платформи, като Fidelity, Square и PayPal.

„Когато PayPal започне да продава биткойни на своите 350 млн. потребители, те също така ще трябва да купят биткойн отнякъде, казва Тайхуту. Ще стане свидетели на сериозна криза на предлагането.

Думите му се потвърждават и от проучване на Fidelity, което посочва, че 6 от всеки 10 институционални инвеститори са на мнение, че биткойнът има място в инвестиционните им портфейли.

Освен, че пътува, семейството Тайхуту вече е дарило половината от своето състояние за благотворителни цели.