Успехът не идва лесно и определено не се постига от днес за утре. Има обаче малки неща, които човек може да прави всеки ден, за да си гарантира, че ще постигне професионалните си цели.

Най-легендарните лидери в света - от Илон Мъск и Опра Уинфри до главните изпълнителни директори на Google и Facebook, всички гледат на успеха като на работа в прогрес.

Ключовото нещо е човек да бъде търпелив и отдаден на това, което прави. Вижте шест неща, които човек трябва да прави ежедневно, ако иска да постига успехи в живота:

1. Четете книга, която не е пряко свързана с вашата кариера

Четенето е един от най-лесните начини човек да усети живота от друга гледна точка и да развие съпричастността необходима му, за да бъде ефективен лидер. Важно е обаче човек да разширява познанията си извън своята сфера на компетентност .

Има си причина за това Илон Мъск да включва научната фантастика и биографиите сред своите четива. "Бях отгледан от книгите. Книгите и след това моите родители," заявява главният изпълнителен директор на Tesla пред Rolling Stone.

2. Изпотете се

Не, не става въпрос за това да посетите сауната.

Развиването на куража да правите неща, които са извън вашата зона на комфорт, е признакът, че вдигате нивото. В противен случай няма да стигнете много далече в живота.

Ако мразите да говорите пред хора, бъдете първият желаещ да говори на следващата среща на вашия екип. Въпреки че може да се притесните дотолкова, че на дрехите ви да се появят потни петна под мишниците, направете го така или иначе. Ще става все по-лесно.

Марк Закърбърг прекарва години в учене на мандарин и успява да го усвои доста добре. Страхът и растежът не могат да съществуват заедно. Едното от двете неща трябва да си тръгне, за да може другото да избуи.

3. Спортувайте

След като в продължение на пет години проучва навиците на богатите хора, авторът Том Корли установява, че спортът е нещо, което ги свързва. "Тези, които са си изградили навик да спортуват, имат огромни конкурентни предимства пред тези, които не го правят," пише той в своя блог.

Тези предимства включват по-високо коефициент на интелигентност, воля, увереност и до 20% повече енергия.

Редица милиардери, сред които Опра Уинфри, Шерил Сандбърг и Ричард Брансън, неизменно намират място за спорта в ежедневието си. Според някои проучвания спортът в малки дози ежедневно дори помага значително за удължаването на живота.

4. Помагайте

Митът за самотния герой, който е успял, само защото е успял да се издърпа нагоре сам, е точно това — мит. Наистина успелите хора разбират важността да помагат, особено на тези в нужда.

През 2010 г. Бил и Мелинда Гейтс и Уорън Бъфет създават инициатива, която приканва богатите хора по света да дарят повече от половината от състоянието си за каузи, свързани с намаляване на бедността и подобряването на здравето в световен мащаб.

Не е задължително обаче да се помага само с огромни суми пари. Това може да е нещо съвсем простичко, като да помогнем на претоварен колега или на възрастен човек с пазарските чанти. Ако сте прекалено заети да помагате или да върнете услуга, тогава сте прекалено заети, за да успеете.

5. Отделяйте време, за да запомните конкуренцията си

Майкъл Джордан преди време казва: "Играя, за да спечеля, независимо дали в официален мач или на тренировка. И няма да позволя на нищо да попречи на мен и на моя ентусиазъм за победа."

Джордан изминава пътя от отпадане от училищния отбор по баскетбол до шест титли в НБА и създаването на една от най-скъпите спортни марки.

Ако не прощавате, това може да ви дърпа назад, но признаването на вашата конкуренция и тези, които се съмняват във вас (така наречените хейтъри), може да бъде мощен инструмент за мотивация. Това ще ви накара да правите всичко по силите си, за да ги опровергаете.

6. Излезте навън и мислете

Всеки знае, че прекарваме прекалено много време на телефоните си, но това, за което не говори е нещото, което толкова много от нас не правят: Да оставим устройствата, да излезем навън, да се разхождаме и просто да мислим.

Проучване на Американската асоциация на психолозите сочи, че разходките на открито подобряват уменията за разрешаване на проблеми.

Марк Закърбърг, Ричард Брансън и главните изпълнителни директори на Google и LinkedIn също обичат да провеждат срещите си на крак, защото това им помага за брейнсторминга.

"Това е много по-бърз начин да се захванете директно с нещата, да вземете решение и да сключите сделка," пише Брансън в блога си. "Освен това, това е страхотен начин да вкарате малко физически упражнения и да запазите концентрацията си в натоварения ден."