Когато пазарите на ценни книжа започнат да се сриват и най-вече, когато спадът е по-голям от 10%, много хора достигат своя праг на болка и започват да продават. Те се плашат, че понижението може да се превърне в спирала на смъртта.

Дали обаче не действат просто разумно и предпазливо?

Всъщност, не чак дотам. Оказва се, че по-малко от една на пет корекции ескалират до етап, в който вече се превръщат в мечи пазар, пише Тони Робинс, световният гуру в областта на самоусъвършенстването, в MarketWatch.

Иначе казано, 80% от пазарните корекции не се превръщат в мечи пазари. Ако се паникьосате и излезете на кеш по време на пазарна корекция, може да се окаже, че сте го направили точно преди пазарът да тръгне отново нагоре.

След като разберете, че по-голяма част от пазарните корекции не са толкова лоши, е по-лесно да запазвате спокойствие и да устоявате на изкушението да натиснете бутона за катапулт при първите признаци на турбуленция.

На пазара има корекция средно всяка година от 1900 г. насам. Когато за първи път чух това, бях смаян, казва Робинс. Само си помислете: ако днес сте на 50 години, а продължителността на живота е 85, можете да очаквате да преживеете още 35 корекции.

Иначе казано, ще отбележите толкова корекции, колкото и рождени дни. (Корекция на пазара се определя като спад от най-малко 10%, но не повече от 20%. Мечият пазар пък вече е, когато имаме 20% спад от върха).

Защо това е важно?

Защото ви показва, че корекциите са просто една нормална част от това човек да притежава ценни книжа. Вместо да живеете в страх от корекциите, приемете ги като нещо, което се случва редовно.

В исторически план, при корекциите пазарът пада средно с 13.5%, а самата корекция продължава средно 54 дни, или по-малко от два месеца.

Въпреки това, докато тече една корекция, може да се изкушите да действате емоционално и да искате да продавате, за да избегнете вероятността от по-голяма болка. Със сигурност не сте сами. Тези широкоразпространени емоции създават кризисен манталитет. През по-голямата част от времето обаче небето не пада. Това е просто “сезонна буря.”

Колко лошо може да стане, когато пазарът наистина се срине?

В исторически план индексът S&P 500 е падал средно с 33% по време на мечи пазари. В повече от една трета от мечите пазари индексът е губил по над 40%. Няма да омаловажавам това, казва Робинс.

Ако сте някой, който се паникьосва, разпродава всичко по средата на този хаос и записва загуба от над 40%, ще се чувствате сякаш сте били нападнати от истинска мечка гризли. Дори и ако имате познанията и смелостта да не продавате, вероятно ще откриете, че мечите пазари са страховити преживявания.

Дори основателят на Vanguard Group Джак Боугъл признава, че мечите пазари са нещо, което не е никак приятно. “Как да се чувствам, когато пазарът падне с 50%?”, пита той реторично.

“Честно казано, чувствам се нещастен. Стомахът ми се свива. Какво правя? Вадя няколко от моите книги за това как човек „не трябва да се отклонява от пътя си“ и ги препрочитам!”

За съжаление, много инвестиционни консултанти стават жертва на същия този страх и се скриват под бюрата си в бурни времена. Питър Малук (моят съавтор) ми казва, че продължаващата комуникация по време на тези бурни времена е от ключово значение, посочва Робинс.

Ето какво трябва да знаете: мечите пазари не продължават дълго време. Продължителността на 14-те мечи пазара в САЩ за последните 70 години варира значително, от месец и половина (45 дни) до близо две години (694 дни). Средно те продължават около година.

Индексът S&P 500 пада средно с 14.2% в рамката на годината от 1980 до края на 2015 г. С други думи, тези пазари спадове се случват редовно в този период от 36 години. Отново, няма нищо, от което да се страхувате — просто идва традиционния зимен сезон.

Знаете ли обаче кое е интересното? Пазарът излиза на положителна територия в 27 от тези 36 години. Това е 75% от времето. Същото се случва и наскоро, когато S&P 500 падна с 11% през януари 2016 г. След това индексът направи рязък обратен завой и потегли към нови висини.

Защо това е толкова важно?

Защото ни напомня, че пазарът като цяло нараства в дългосрочен план — въпреки че по пътя среща голям брой препятствия. Знаете, че светът имаше доста проблеми през тези 36 години, в това число две войни в Персийския залив, атентатите от 11 септември 2001 г., конфликтите в Ирак и Афганистан, и най-тежката финансова криза от Голяма депресия насам. Въпреки това пазарът не отчете ръст само в 9 от тези години.

Затова трябва да разберете как се държат пазарите и да поемете пълна отговорност за финансовото си бъдеще. Вие трябва да поемете отговорност. Защото знаете ли какво? Повечето хора никога не поемат отговорност. Те предпочитат да обвиняват пазара за всичко, което им се случва. Пазарът обаче никога не е взел нищо от никого.

Както Уорън Бъфет казва, “Пазарът е инструмент за прехвърляне на пари от нетърпеливите към търпеливите.” Ако изгубите пари на борсата, това е заради решение, което сте взели — ако пък спечелите пари на пазара, това също е заради решение, което сте взели.

Пазарът ще прави това, което прави. Вие обаче определяте дали печелите или губите.