“Прегарянето” не е нов феномен. Въпреки това може да се окаже, че вече сте станали негова жертва, без да го осъзнавате, пише CNBC.

За първи път терминът "прегаряне" е използван през 70-те години на 20 в., за да опише умората, която служителите усещат от работата си. Едва преди 3 години обаче Световната здравна организация (СЗО) официално призна феномена, който се дължи на “хроничен стрес на работното място, който не е бил успешно управляван“.

Според д-р Уенди Сузуки, невролог в Нюйоркския университет, “прегарянето” може да се изразява в различи симптоми, част от които остават невидими.

Възможно е да усещате постоянна тревога, гняв и дори да сте много, много уморени, споделя тя. По думите й, има цяла гама от негативни емоции и физически симптоми, които алармират за прегаряне.

Според СЗО най-често характерната симптоматика включва умора, скептицизъм и понижена продуктивност.

Има още три ранни симптома на прегарянето, които може да не забелязвате, смята Сузуки. Това са склонност към отлагане, постоянна разсеяност и апатия.

Всеки човек понякога отлага извършването на някоя задача. Ако обаче ви отнема повече време от обикновено да се заемете с нея, това може да означава, че сте под голямо напрежение и мозъкът ви не се справя добре с непрекъснатия стрес, казва Сузуки, която отбелязва, че все още всички хора се възстановяват от екстремните промени в работата и училището през последните две и повече години.

Друг скрит симптом на прегарянето е борбата с постоянното разсейване по време на работа. Минали изследвания показват, че прегарянето може да повлияние на работата на мозъка и да затрудни концентрацията, което прави по-трудно игнорирането на смущения на работното място.

Три проактивни стъпки, преди да обявите тихо напусканеТемата набра популярност в социалните мрежи през последния месец и генерира създаването на хиляди видеа

Третият характерен симптом е апатията. Често тя е подценявана.

Не е необходимо да изпитвате негативни емоции, за да се чувствате “прегорели”, смята Сузуки. В момента, в който започнете да не изпитвате интерес към нещата, които обикновено имат значение за работата ви, това е ясен знак за пробрем.

Апатията може да се изрази и като липса на мотивация и всепроникващо усещане за безчувственост. Нищо, което правите, няма значение.

Какво е решението?

Критична стъпка за овладяването на прегарянето е да осъзнаете добре какво предизвиква у вас негативни емоции като гняв, тъга и страх. Не ги потискайте, съветва неврологът. Вместо това следващия път, когато се почувствате стресирани и тревожни или ви е завладяла негативна емоция, запитайте се: Откъде идва това чувство и защо се появява сега? Отговорът на тези въпроси ще ви помогне да ограничите феномена и да се справите с него.

Сузуки препоръчва още, ако имате нужда от помощ, да се консултирате с терапевт по психично здраве. Заедно с него може да съставите план за действие, за да преборите прегарянето.