Първият път, когато Рахул Джандиал отваря черепа на жив човек, докато е трета година студент по медицина в Университета на Калифорния, Сан Диего, той разбира, че е открил своето признание.

“Има страх, разбира се, но и усещането, че буквално си в главата на някого, което предизвиква напрежение, но въодушевление. Не искам да прозвучи нетактично, но за мен това е тръпка,” казва Джандиал пред CNBC.

Човек обаче не трябва да е неврохирург, за да е очарован от мозъка. Всички в Силициевата долина - от бизнес магнати до биохакери, са замесени по някакъв начин с така наречените ноотропици, за които се смята, че стимулират мисловните процеси и подобряват паметта и концентрацията.

Точно това обаче притеснява мозъчния хирург Джандиал, който определя тези “умни” хапчета и по-голяма част от съветите за мозъка като недоказани “глупости.”

Всъщност това дори вдъхновява Джандиал да напише книга с научно обосновани съвети за това как да използваме по възможно най-добрия начин възможностите на мозъка.

Джандиал казва, че най-добрите начини за стимулиране на мозъчната мощ за оптимална работа са по-лесни, отколкото хората смятат. Ето кои са неговите топ 3:

1. Пропускайте закуската два пъти в седмицата

Периодичното гладуване може да е модерно в момента, но гладуването като цяло не е нищо ново: Няколко от основните религии в света призовават към периодично гладуване, а според Джандиал това е свързано с начина, по който то се отразява на мозъка.

Проучвания показват, че гладуването може да помогне за прочистване на разума и събуждане на сетивата, като същевременно подобрява начина, по който функционира мозъкът.

Самият Джандиал практикува това по два пъти в седмицата — той яде нормално по осем часа на ден от 9 сутринта до 5 вечерта, например, след което не яде нищо, а пие само вода, кафе или чай през останалите 16 часа.

Периодът от 16 часа без храна (който може да включва и времето, в което спите), увеличава факторите за естествения растеж на мозъка, според него, което на практика подкрепя оцеляването и растежа на невроните във вашия мозък.

Невроните пък позволяват информацията да се предава между различните части на мозъка и останалата част от нервната система на тялото. Така че, ако невроните ви са в добро състояние и работят с пълен капацитет, информацията ще се предава по-бързо и по-ясно, казва той, което означава, че ще бъдете по-концентрирани и ще можете да приемате и съхранявате информация по-лесно, което ще подобри познавателните ви способности.

Според друго проучване на университета Джон Хопкинс, периодичното гладуване може да помогне на “мозъка ви да отблъсне невродегенеративни болести, като Алцхаймер и Паркинсон, като в същото време подобрява паметта и настроението.”

Джандиал казва, че един лесен трик за това да достигнете до 16 часа глад е като пропускате закуската (което той всъщност прави всеки ден). Въпреки че закуската е определяна като най-важното хранене за деня, той твърди, че няма доказателства в подкрепа на тази теория.

Самият той практикува 16-часово периодично гладуване в понеделник и четвъртък (тъй като то не трябва да е в поредни дни), когато пропуска закуската, и обяда и приема всичките си калории за деня на вечеря.

Той се придържа към начин на хранене, който включва плодове, зеленчуци, ядки, както и риба и периодично пилешко месо, но според него по отношение на мозъка “няма значение колко или какво ядете.”

Джандиал обаче съветва хората да се консултират със своя лекар, преди да опитват да гладуват. Експерти не препоръчват гладуването на някои хора, като сред тях са по-възрастните, бременните жени и децата. Те също така предупреждават, че има рискове, свързани с екстремното гладуване и гладуването, което трае повече от 24 часа.

2. Дишайте дълбоко

За успокояване на разума преди някаква стресова служебна ситуация или нещо от ежедневието, Джандиал препоръчва пет минути бавно и дълбоко дишане.

“Пред да влезете на среща с шефа или преди да паркирате пред работа, просто намерете място, където бавно да вдишате през носа, докато броите до четири, след това задръжте въздуха няколко секунди и издишайте бавно през устата, също докато броите до четири,” казва той.

Практикуването на този тип “медитативно дишане” помага за успокояването на невроните в мозъка ви, което пък помага мислите ви да бъдат “по-бързи и по-оригинални,” а тогава обикновено идва и пиковото представянето на човек.

Силата на осъзнатото дишане е подкрепена от научни изследвания: според проучване на Университета на Орегон само 11 дни осъзнато дишане в продължение на час на ден “води до положителни структурни промени в свързаността на мозъка в част от него, която помага на човек да регулира поведението си в тон със своите цели.”

Джандиал добавя, че подобрената свързаност между отделните части на мозъка е пряко свързана с вземането на решения, контрола на импулсите и концентрацията.

Осем начина да държите хормоните на стреса под контрол Стресът ни кара да се чувстваме уморени и да дебелеем

3. Стойте в изправено положение

Стойте или ходете, колкото се може повече на работа, казва Джандиал.

“Мозъкът е предназначен за тяло във вертикално положение и когато човек е изправен или ходи, мозъкът се облива с мозъчен невротрофичен фактор (BDNF), който на практика е като протеин за него. BDNF не е хормон като естрогена, а фактор на растежа. Това е като чудотворен растеж за плътта на мозъка,” казва той.

Вашият мозък се храни от тези фактори за растеж, според Джандиал, защото те помагат за поддържането на здравето на 90-те млрд. неврона, които хората имат в мозъците си, което, в крайна сметка, поддържа общуването между тях и работата на мозъка.

Според него, ако стоите в изправено положение, вие на практика осигурявате на мозъка лекарство като ноотропиците, без обаче да пиете хапче.

“Повечето хора не осъзнават, че носят у себе си подходящите ‘лекарства за мозъка’ така че той да работи по-добре,” казва той.