Концепцията за малките победи, терапията с писма и помощта за другите са все начини, които могат да ви помогнат в трудна ситуация.

Девет месец аз прекарах в затвора и беше напълно възможно повече да не бъда свободен. Стараех се да не се отчайвам, изхабих 150 химикалки и продължавам да вярвам в победата. Накрая съм на свобода, роди ми се второ дете и вървя напред, казва Александър Хуруджи.

В крайно стресова ситуация – фалит на бизнеса, проблеми в семейството - хората избират един път на поведение: те продължават активно да действат с надеждата, че млякото ще се превърне в масло и така ще излязат от ситуацията. Други смирено губят своята воля за живот.

Това не бива да се прави. Не бива да се взимат абсурдни решения, да си губим ума, да се предаваме, да смятаме, че животът е свършил. Мога да ви дам няколко основни принципи, които ще са ви от полза, допълва Хуруджи.

1. Продължавайте да се борите

Ако не можете да коригирате ситуацията, продължавайте да се борите. Да чакате неволята е причината да сте пораженци. Шансовете за успех се увеличават с помощта на вашите активни действия.

В продължение на месеци Хуруджи пише писма до различни инстанции, търсейки решение на проблема си.

Уинстън Чърчил е казал: Никога, никога, никога не се предавайте!

2. Вдъхновявайте се от примери

Успешните примери на другите хора дават оптимизъм и воля за борба. Струва си да помните, че има хора, които след катастрофален провал накрая са постигнали международен успех. Пример за такъв човек е Томас Едисън, изобретателят на електрическата крушка.

3. Признайте, че сте на дъното

Струва си да бъдете обективни, но и да знаете, че има още положителни моменти, които обаче сега може да не забелязвате. Заради тях си струва да се борите. Например имате семейство, жена, родители, приятели, здрави сте, имате воля за победа.

4. Започнете отново, с малко

В ситуация на пълен провал добре работи концепцията за малките победи. Микропостиженията създават динамика на възстановяване, подготвят почвата за по-големите победи и създават настройка на победител.

Аз тренирах всеки ден и накрая можех да правя по 100 лицеви опори. Ежедневните тренировки ми помагаха да се справя и със стренса. Спортът е ефективен начин за побеждаване на депресията, казва Хуруджи.

5. Работата лекува

Психолозите отдавна знаят понятието трудотерапия. Тя е способна да отвлече мислите ни от негативното. Този подход се оказа за мен добър инструмент, посочва бившият затворник.

Психолозите също така препоръчват терапия с писане. В критична ситуация, когато в ума ви се въртя ужасни мисли и картини, може да започнете да ги описвате. Така те ще загубят силата си.

6. Старайте се да правите живота си красив

Важно е да гледате красиви и ярки неща – този метод ще ви извади от стресираща ситуация. Олицетворение на този подход е цветотерапията.

Ако сте стресирани, започнете с най-елементарното – нарисувайте ярка картина, облечете си цветна риза или излезте на разходка в парка – зеленият цвят успокоява нервите.

7. Помагайте на другите

В ситуации на житейски крах можете да започнете на помагате на другите и така ще намерите нов стимул за живот. Този подход наистина работи. Всяка съвместна победа носи общ прилив на сили и усещане за еуфория.

Колективното чувство ми даваше повече енергия, отколкото радостта на един човек, казва Хуруджи.