През последното десетилетие много хора бяха уверявани, че технологичният сектор е добър вариант, ако търсят кариера за цял живот. Сега обаче повече от половината от този тип служители обмислят да напуснат работата си, сочи скорошно проучване, пише Euronews.

В рамките на изследване софтуерната компания за човешки ресурси HiBob анализира повече от 2000 души на възраст 20-30 години в цяла Европа. Едно от заключенията гласи, че над ⅓ от работещите в технологичния сектор са недоволни от настоящата си позиция.

В проучването има служители от редица европейски страни, включително Обединеното кралство, Ирландия, Холандия, Германия, Швеция, Франция и Испания. Те работят в сектори, вариращи от финтех и здравни технологии до игри.

Насред икономическа криза много компании правят съкращения. Обещанията за сигурно работно място се оказват лъжовни. Това създава напрегната и стресираща работна среда и води до разочарование у младото поколение.

Като основен проблем пред младите, работещи в сферата на технологиите, се очертава несигурността. Дори процъфтяващи преди това технологични компании изпитват затруднения, включително гиганти като Microsoft, които този месец обявиха значителни съкращения на персонал, за да се справят с икономическия спад.

Компаниите у нас забавят темпото на наемане на служителиСега е моментът компаниите да помислят от какви таланти ще се нуждаят след края на бурята

Известно е, че технологиите са секторът, в който еднорозите и стартиращите фирми процъфтяват. И те обаче, подобно на малките компании, се оказват уязвими по време на криза.

Друг ключов момент, който “изплува на повърхността” от изследването на HiBob, е липсата на удовлетворение от работата. Една трета от интервюираните заявяват, че тя се е оказала „под очакванията“ им. Причините за това са няколко, като включват дори напрежението, което се създава от гъвкавия модел на работа. Същевременно много участници в допитването отбелязват, че за тях идеалната компания за работа е стартъп с добри и гъвкави условия на работа. Липсва им обаче възможността за работа в офис, тъй като тя е важна за работните взаимоотношения.

Шест американски технологични гиганта загубиха над 500 млрд. долара Темпът на инфлация не е този, който Фед очакваше. Остава отворен въпросът какъв ще бъде през първото тримесечие на 2023 г., казва инвестиционният директор на Abrdn Джеймс Ати пред Bloomberg

В такава ситуацията технологичните компании трябва да проявят разбиране, за да оцелеят. Според доклада на HiBob отговорът е в инвестирането и даването на повече възможности на по-младото поколение. Ключови фактори, които ще задържат служителите, са мотивация, усещане за стабилност и принадлежност и подкрепа за развитие.