Йенс Нордвиг е един от най-горещите анализатори във финансовите среди, но за да си осигурите неговите услуги, трябва да сте част от топ елита на Wall Street, пише Bloomberg в свой материал за родения в Дания финансов гуру.

В началото на годината Нордвиг напуска Nomura Holdings, след пет години като най-високо котирания валутен стратег на Wall Street, и основава собствена компания за финансов анализ и прогнози - Exante Data.

Желаещите да ползват продуктите на Exante Data, които включват аналитичен софтуер, може да го направят срещу 30 000 долара годината. Но за да се ползвате с неограничен достъп до най-добрите идеи на Нордвиг, ще трябва да платите 20 пъти повече, отбелязва Bloomberg.

Този двустепенен подход към анализите, който - поне на книга, не се разрешава в банките на Wall Street, отразява една от най-забележителните промени в днешния финансовия свят – възходът на една класова система, където цели бизнеси таргетират единствено най-платежоспособните клиенти.

„Инвеститорите могат или да получат персонализиран съвет от някого, на когото имат доверие, или да ползват софтуерните продукти за анализ на данни – и цената на тези две неща е различна,“ споделя Нордвиг, цитиран от Bloomberg.

Сред клиентите на компанията му е Key Square, основана от близкия до Джордж Сорос инвеститор Скот Бесент. Според инвеститори и хора, запознати с темата, датчанинът е ангажиран и от базираната в Сингапур компания Graticule, се казва още в материала на Bloomberg.

Самият Нордвиг отказва да назове поименно компаниите, използващи неговите услуги, но казва, че става въпрос за едва „пет до седем“ големи институции, чиито комисионни са покрили по-голямата част от разходите по стартирането на бизнеса. Нещо повече – той не приема нови клиенти, защото вниманието му е изцяло ангажирано с вече наличните.

Докато шестте служители на Exante се занимават със софтуерните продукти на компанията, то Нордвиг прекарва по-голямата част от времето си, съветвайки водещите клиенти на компанията. Той разговаря с тях почти всеки ден и приема телефонни обаждания по всяко време на денонощието. Неговите проучвания са съобразени с индивидуалните нужди на всеки един клиент.

През юли Нордвиг разубеждава азиатски хеджфонд, на когото е съветник, от намерението му да заеме къса позиция по отношение на японската йена. Експертът държи на своята прогноза, че Японската централна банка няма да обяви допълнителни икономически стимули, въпреки че повечето анализатори очакват именно такова развитие.

В крайна сметка, Нордвиг се оказва прав, а йената скача нагоре вследствие на решението на ЯЦБ да не увеличава икономическите стимули.

Засега клиентите на Нордвиг са доволни от работата му. „Йенс е един от големите мислители на пазара,“ споделя пред Bloomberg основателят на Key Square Бесент. „Едно от нещата, които постигнахме, е да го накараме да контролира броя на своите клиенти. Този модел е различен от по-масовия подход, използван в банките.“

Нордвиг не страда от липса на самочувствие по отношение на своите възможности, но предвид впечатляващото му резюме, това е напълно оправдано. Преди престоя си в Nomura, датчанинът прекарва почти десетилетие в Goldman Sachs, където се издига до ръководител по валутен анализ и изгради солидна репутация със смелите си прогнози. Между двете работи той за кратко заема длъжност в Bridgewater Associates.

„Известен съм с това, че отдавам голямо значение на детайлите и точността в моя анализ, както и със способността си да създавам нови модели на мислене, но едновременно с това оставайки доста прагматичен“ казва за себе си Нордвиг. „Основах компанията си с идеята да съветвам най-големите макроинвеститори в света и знам, че техните интереси отговарят на моя начин на мислене.“

Снимка: raeson.dk