Когато се възстанови учебният процес, в никакъв случай не трябва да се забравят големите плюсове на дистанционното образование. Това трябва да се използва за в бъдеще, за да може всяко дете да не пропуска уроци оттук нататък.

Всяко едно училище, което не е било подготвено за този тип обучение, ще има време да се подготви за него и да е готово за следващата година. Това е ситуация на вирус и трябва да вземем най-доброто от него, за да го вкараме в училище, за да увеличим знанията на децата.

Това каза по време на участието си в панел „Образование“, част от 11-ото издание на Шумът на парите, основателят и управител на IT Crowd Йото Райчев.

„Видя се, че децата могат да учат дистанционно, т.е. че някой може да достигне до тях чрез интернет. Училищата в България трябва да използват тази възможност за да докарат хора от всякакви бизнеси, които да си говоря с децата", каза още той.

Райчев е на мнение, че децата са се приспособили по-бързо към дистанционната форма на обучение, защото те са технологично предразположени. Много по-трудно е да обясниш на един възрастен човек и да му покажеш как работят технологиите.

Ако образованието не е абсолютен приоритет, ако хората, които преподават, не са горди от това, ако условията не са подходящи, няма как човек, който получава малко пари, колкото и позитивен да е той, да предаде знанията на децата.

Учителите трябва да бъдат мотивирани, а това е държавна политика. Ужасяващо много липсва престиж на професията, допълни Райчев.

„Необходими са инвестиции в образованието от най-ранна възраст", каза още той. „В момента има тренд към IT технологиите. Повечето хора обаче не го правят от интерес към технологиите, а просто защото си представят, че един ден ще получава много висока заплата. Ето защо нивото на специалистите, което в момента е много високо, започва малко да спада. Започваме да произвеждаме кадри, които не са толкова качествени", каза още Райчев.

На фона на големите негативи от кризата, има и доста позитиви, смята той. Хората се научиха да си мият ръцете, научиха се да спазват дистанция, разбраха, че елементарната свобода да пътуваш е нещо много ценно.

Хората се научиха, че 90% от нещата, които притежават, реално не им трябват, за да живеят. Научиха се колко по-важно е да имаш храна, отколкото фланелка за 500 лв., каза още Райчев.