Технологичен предприемач от Западното крайбрежие на САЩ пристига през това лято в Дубай.

Същото прави и неговото семейство, техния семеен офис, както и всичките им 30 луксозни коли. Или иначе казано – всичко, което е нужно на един милиардер да започне нов живот в Дубай.

„Тук е много сигурно за децата ми. Лос Анджелис не е това, което беше преди. Престъпността се повиши доста след началото на пандемията", казва предприемачът на възраст над 50 години, който не желае името му да бъде споменавано.

„Да намерим дом за 30 коли не беше лесна задача", посочва Роял Кохяр, маркетинг директор на Luxhabitat Sotheby's International Realty. "Една от възможностите беше вила, чието голямо мазе можеше да се превърне в гараж“.

След намирането на дом, следващата задача е да се премести и офисът на милиардера, пише Forbes. Екипът от около 30 специалиста управлява портфолио за стотици милиони долари.

„Трябваше да увеличим заплатата на част от ръководните кадри, за да можем да ги привлечем в Обединените арабски емирства", казва Захра Кларк, ръководител на MENA за Tiger Recruitment.

Емирът на Дубай не може да побере семейството си в своето имениеШейх Мактум иска да построи нова къща с девет спални в имота си в Шотландия, защото имението му с 30 легла не е достатъчно голямо, за да побере неговите 23 деца, служители и антураж

От началото на пандемията част от чужденците в Дубай се завърнаха по родните си места. Днес обаче, с преместването на толкова много милионери и милиардери в емирството, компаниите за подбор на персонал трябва да им предложат по-добри нива на заплащане, за да ги върнат отново в Дубай.

Кохяр смята, че през това лято 20 милиардера са закупили имоти в Дубай, а бизнесът на Luxhabitat Sotheby's International Realty отчита ръст от 300% спрямо същия период година по-рано.

Данни на Dubai Land Department сочат, че обемът на продажби на имоти в Дубай се е увеличил с 136.5% през август спрямо година по-рано. Продажбите на вили бележат ръст от 124%, благодарение на няколкото сделки с имоти за 27 млн. долара.

„Обикновено продаваме по 1 или 2 вили на година, но от началото на 2021 г. сделките ни са общо девет“, казва още той.

„Виждали сме бум на недвижимите имоти и преди, но този път е различно. Милиардерите купуват тези луксозни имоти, за да останат в тях и да живеят заедно със семействата си“, допълва Кохняр.

Купувачите обаче бързат и не искат да чакат завършването на имотите им да отнеме много време.

Най-добрите безплатни забавления в ДубайТук не всичко е пари

Голяма част от богаташите, които се местят в Дубай, са от САЩ или редица европейски държави – Швейцария, Великобритания, Германия.

Милиардерите, които се местят в емирството заедно с офисите си, са от Великобритания, САЩ, Сингапур или Хонконг.

Много хора останаха впечатлени от начина, по който Дубай се справи с пандемията. Ваксините бяха поставени по много бърз начин на тримилионното население. PCR тестовете са евтини и могат да се направят почти навсякъде. Емирството беше затворено за кратко единствено през март и април 2020 г.

„В момента имаме повече бизнес от преди COVID-19 пандемията. Това по всяка вероятност ще продължи, тъй като Европа, Великобритания и САЩ не могат толкова бързо и успешно да се справят с пандемията", казва Кларк.

Всъщност, пандемията удари Дубай много сериозно. Хиляди качествени чуждестранни служители напуснаха емирството, след като част от тях останаха без работа, на фона на високия стандарт на живот.

Владетелите на Дубай разбраха нещо много важно – чужденците носят със себе си както повече бизнес, така и богатство, и развлечения. Без тях голяма беше вероятността и най-талантливите местни хора да ги последват и да напуснат емирството.

В опит да привлекат отново напусналите висококачествени кадри, от Дубай обявиха, че пускат „златни визи“ за хора с високи постижения. 10-годишната виза беше пусната още през 2019 г., но едва тази година беше дадена на най-успешните студенти, предприемачи, актьори и др.

Само през юли общо 45 от най-добрите студенти са получили подобна виза. През същия месец от ОАЕ обявиха, че ще издадат 100 000 златни визи на компютърни специалисти. Дубай иска да се превърне в следващия технологичен хъб, след като загуби голяма част от IT служителите си в последните години.

Целта в следващите 5 години е да се привлекат повече от 1000 големи международни технологични компании.

Anantara отваря първия курорт на дубайския изкуствен алхипелаг СветътДубай вече е място, на което фантазиите на пътешествениците оживяват, но Anantara Hotels, Resorts & Spas скоро ще издигне нещата на следващото ниво

Богатите хора от цял свят могат да се сдобият с подобна виза, даваща право на живот и работа в емирството, чрез 2.7 млн. долара. Срещу тази сума те могат да доведат в Дубай както семейството си, така и служителите си.

Едно от нещата, които привлича всички тези богаташи в емирството, е липсата на данък върху доходите. Това се случва на фона на повишението на този данък в редица държави по света, включително Великобритания и САЩ.

А след като милионери и милиардери се местят в Дубай заедно със семействата и служителите си, голяма е вероятността те да останат там за дълго, пише още изданието.