Когато имате излишни пари за харчене, уверете се, че ще ги похарчите добре. Вложете ограничените си средства в неща, които ви правят щастливи, съветва Forbes.

Парадоксът на вещите

20-годишно изследване, осъществено от д-р Томас Гилович, преподавател по психология в университета Корнел, достигна до категоричен извод - не харчете парите си за вещи. Проблемът с вещите е, че щастието, което носят, си отива бързо. Три са основните причини за това:

Свикваме с новите вещи. Нещо, което преди време е изглеждало ново и вълнуващо, бързо се превръща в норма.
Постоянно вдигаме летвата. Новите покупки водят до нови очаквания. В момента, в който свикнем с новите вещи, търсим дори по-добри.

Вещите, по своето естество, провокират сравнения. Купуваме нова кола и сме въодушевени до момента, в който приятел си купи по-хубава, а винаги има някой с по-хубава кола.

„Един от враговете на щастието е свикването. Купуваме вещи, за да ни направят щастливи и успяваме. Но само за малко. Първоначално за нас новите вещи са вълнуващи, но след това свикваме с тях“, казва Гилович.

Парадоксът на вещите е, че допускаме, че щастието, което получаваме от купуването на нещо, ще трае, колкото и самата вещ. Интуитивно смятаме, че инвестирането в продукт, който виждаме, чуваме и пипаме постоянно, носи най-доброто качество. Но това не е вярно.

Снимка: Pixabay.com