Историята на Закари Хорвиц беше отразена от медиите тази седмица, след като той беше осъден на 20 години затвор заради това, че е измамил инвеститори с 650 млн. долара, като предлагал мними лицензионни сделки с HBO и Netflix.

По ирония на съдбата, това е история за измама, за която човек би могъл да гледа сериал по някоя от двете платформи. Хорвиц, 35-годишен актьор с малки роли в редица нискобюджетни филми през последното десетилетие, пледира виновен през миналата есен по обвиненията в измама и ръководене на финансова пирамида, известна като Понци схема.

Според прокуратурата той използвал в продължение на години парите на своите инвеститори, за да финансира разточителния си холивудски начин на живот – докато измамата му не бива разкрита.

Понци схемите

Накратко, Понци схемата е вид финансова измама, при която парите от новите инвеститори се използват, за да се плаща на предишните.

Наименованието идва от измамник от 20-те години на 20 век на име Чарлз Понци, но в последните години се отъждествява с престъпленията на Бърни Мадоф - мозъка зад най-голямата финансова измама в историята, който миналата година почина в затвора.

Въпреки че Понци схемите имат дълга история, те далеч не са отминала заплаха, твърдят експерти. Всъщност, те си остават голям риск за инвеститорите в ера на ръст на пазарите на акции и огромни поскъпвания на по-нови активи, като NFT и криптовалути.

"Измамниците наистина се възползват от времена на несигурност, финансови затруднения, сътресения, времена на промяна, а това са реално времената, в които живеем в последните няколко години," казва пред CNN Business адвокатът Кати Базоян Фелпс, която поддържа блог за Понци схеми. "Разбира се, има и много пари, които хората търсят къде да инвестират".

Случаят на Хорвиц отмята основните характеристики на една Понци схема – те обикновено се създават от (a) мъже, които (б) обещават стабилна висока доходност с минимален риск и (в) често се възползват от приятели и роднини, за да задвижат схемата.

Първите инвеститори в една Понци схема получават умопомрачително голяма доходност (смята се, че Хорвиц е обещавал доходност между 25% и 45%), която ги кара да споделят с други хора за златната възможност, което пък поддържа притока на свежи пари в измамната схема. След като новите инвестиции пресъхнат, схемата, разбира се, се разпада и бива разкрита.

Роди се измама

Прокурори твърдят, че Хорвиц, чието сценично име е Зак Ейвъри, е обещавал на инвеститорите, много от които били негови приятели, че парите им ще бъдат използвани за придобиването на права за разпространението на филми, които той след това щял да предостави под лиценз на стрийминг платформи и така да реализира печалба.

"Жертвите му обаче впоследствие научават, че той не е успешен бизнесмен, нито пък холивудски инсайдър," казват от прокуратурата. "Той просто играел такъв в реалния живот."

10 милиардери, които лежаха в затвораНай-малко 12 милиардери и бивши милиардери са попадали в затвора. Неколцина други пък бягат, за да се спасят от тази съдба

Компанията на Хорвиц " нито придобива филмови права, нито пък сключва споразумения за разпространение с HBO или Netflix", а той предоставя на своите инвеститори фалшиви документи.

Вместо това Хорвиц насочва част от средствата към свои лични сметки, плащайки 5.7 млн. долара за къща и харчейки средства за пътувания до Лас Вегас с частни самолети, се казва в документите на щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC).

Не е трудно да си представим как човек може да бъде въвлечен подобна измама в ерата, в която форумни акции поскъпват главоломно, а хора стават милионери от криптовалути от днес за утре. Страхът от пропускане на възможности е силен инструмент за измамниците.

Фелпс, която дори има написана книга за Понци схемите, казва, че хората често разчитат прекалено много на информацията от уста на уста, без да са проучили щателно нещата, за да определят дали дадена инвестиция е оправдана. Това може да важи, особено когато става въпрос за измами с криптовалути и изкуствен интелект.

"Всичко, което е необходимо, е някой да каже, че разполага със специално разработен алгоритъм, който гарантира доходност и това да звучи достатъчно технически и модерно и като нещо сигурно," казва тя. "Това звучи добре на хората, защото се предполага, че някой знае технически за какво говори, а крайният резултат е гарантирана доходност, която не може да бъде намерена на друго място."

От SEC се притесняват най-вече, че нарасналата популярност на криптовалутите "може да насърчи измамници да подмамват инвеститори към Понци и други схеми", отчасти като им обещават възможност да "се включват отрано в разрастването на един интернет феномен."

От агенцията посочват случай от 2013 г., при който предполагаема Понци схема рекламирала в онлайн форум "инвестиционна възможност", свързана с биткойни. На инвеститорите била обещавана до 7% доходност на седмица и че средствата им ще бъдат използвани за арбитражна търговия с биткойни.

Вместо това тези средства били използвани, за да се плаща на вече включилите се в схемата и били конвертирани в щатски долари, с които организаторът на схемата покривал свои разходи.

Дори и професионални инвеститори могат да станат жертва на измама, отбелязва Фелпс, но има няколко начина това да се избегне. Първата стъпка е да внимавате за потенциална измама. "Дори не съм сигурна, че това минава през главата на хората," казва тя.

След това инвеститорите трябва да задават проучващи въпроси, да внимават с обещанията за гарантирана доходност без риск, както и за доходност, която е по-висока от тази на пазара.

"Ако не можете да разберете какво представлява една инвестицията след петминутно обяснение," вероятно не би трябвало да участвате," казва Фелпс.