Знаете ли, че помним най-добре незавършените дела? Може да се възползвате от това в процеса на обучение.

Причината, поради която преди сън ни мъчат мисли за незавършени дела, е не съвестта ни или пък навикът да приключваме всичко. Дори не е синдромът на перфекциониста.

Издишайте спокойно.

Причината е в главата ни. Мозъкът не забравя незавършените дела и разходва енергия за постоянното им обмисляне.

Науката дава отговор на въпроса за неприключените планове и нереализираните мечти: Ефектът на Зейгарник – става дума за психологически ефект, при който човек запомня незавършените дела повече, отколкото вече реализираните.

Изследователката Блюма Зейгарник била на стаж в Берлин при прочутия психолог Курт Левин. Когато отишли да обядват в един популярен малък ресторант, където винаги имало много посетители, Зейгарник забелязала, че сервитьорът, който приемал поръчката, не записвал нищичко.

Поръчката била доста голяма. Затова когато всичко било сервирано, тя била доста изненадана. Сервитьорът обяснил, че никога не записва поръчките, тъй като никога не ги забравя.

Тогава психолозите го помолили да сподели какво са избрали от менюто клиентите на съседната маса. Сервитьорът се смутил и признал, че не може да си спомни поръчката им.

Така учените решили да проверят чрез експеримент как влияе на запаметяването завършеността или незавършеността на едно действие.

На доброволци били предложени няколко задачи. Времето за тяхното решаване било определяно произволно. Така Блюма Зейгарник можела да позволи на доброволеца да приключи задачата или да му каже, че времето е изтекло.

Вторият етап от експеримента бил след няколко дни. Доброволците били помолени да си спомнят условията на задачите, които им били възложени.

Трите правила за неостаряващ ум От вас не се изискват много усилия, за да се радвате на добра памет

Установено било, че когато една задача не била решена напълно, тя била по-добре запомнена, сравнено със задачите, които били изпълнени до край.

Изследователите предположили, че определено ниво на емоционално напрежение, поради невъзможността за завършване на възложена задача, спомага за съхраняването й в паметта на човека.

Каква е ползата за нас от цитираното изследване?

Ако прекъснете човек и не му дадете възможност да приключи започнато дело, той известно време ще се намира в състояние на емоционално напрежение и ще помни и обмисля зазачата.

1. За да не губите енергията и ресурсите на мозъка – дребните дела, чието изпълнението изисква малко време (позвъняване, записване, прочитане), изпълнете веднага.

2. Избягвайте да вършите повече от едно нещо наведнъж. Иначе рискувате да не отметнете някоя задача напълно. Фокусирайте се върху изпълнението на една задача за конкретно време.

3. Ефектът на Зейгарник може да се използва при обучение – за подобряване на паметта и поддържане на мотивацията. Тъй като помним по-добре незавършените дела, съзнателно оставяйте след учене част от материала за следващия път.

4. Използвайте ефекта за работа с вътрешния си перфекционизъм. За мозъка е полезно завършеното дело, а не милион незавършени.

5. За да не разходвате излишно енергия, при стартирането на задача определяйте за себе си какво трябва да представлява крайният резултат.