От нови места през нови видове до нови технологии - човечеството може да се похвали с много забележителни открития и пробиви.

Вселената обаче е необятна, така че винаги може да се намери нещо ново.

Всъщност, ще се изненадате колко невероятно малко знаем за нашата собствена планета.

Фактът, че сме изследвали само около 5% от океаните е доказателство за това колко много още остава да бъде открито.

На този фон, екип от японски учени откри 143 нови геоглифа в района Наска Пампа в Перу. Той е ръководен от културния антрополог и експерт по археология на Андите професор Масато Сакай от университета в Ямагата.

Геоглифите Наска (известни още като Линии на Наска) са група от много големи геоглифи, начертани в почвата на пустинята Наска в Южно Перу.

Те изобразяват различни животни, хора, растения и други. Счита се, че са създадени от племена, известни като култура Наска, и са обявени за част от световното наследство на ЮНЕСКО.

Един от най-интересните факти за линиите Наска е, че те са изключително огромни. Отделните фигури могат да обхващат от 0.4 до 1.1 километра, достигайки приблизително 1300 километра линии, покриващи около 50 квадратни километра площ, посочва Bored Panda.

Шофьор на камион повреди уникален обект на ЮНЕСКО в ПеруШофьор на камион нанесе сериозни щети на Знаците в Наска - древни линии, начертани на земната повърхност, намиращи се на територията на пустинята Наска в Перу

Професор Сакай и неговият екип от Университета Ямагата започват проучванията си през 2004 г. През последните 15 години екипът е идентифицирал множество геоглифи и е предприел мерки за опазването им.

Освен извършването на обширна работа на терен и други дейности, екипът на Сакай анализира редица 3D данни с висока резолюция. Те успяват да открият нов геоглиф с помощта на AL технология на IBM, който реално е първият в историята, открит с помощта на изкуствен интелект.

Сътрудничество с IBM Japan ще позволи на научния екип да анализира и управлява големи и сложни набори от данни, използвайки AI.

Новите технологии и усилията, инвестирани в проучването, неизбежно ще доведат до по-доброто разбиране на Линиите на Наска в тяхната цялост и ще увеличат скоростта, с която се правят анализи на това световно наследство.