Не всеки хакер е престъпник. Много компании наемат „бели хакери“, за да търсят уязвимости в системите им.

В замяна на това хакерите получават добри пари. Business Insider се среща с двама млади бели хакери. Те са станали милионери, благодарение на търсенето на бъгове.

Сантяго Лопез е на 19 години. Той живее с родителите си в Буенос Айрес. През февруари тази година се превръща в първия в света милионер, който е натрупал състоянието си с търсене на уязвимости.

Лопез се увлича по хакерството от 15-годишен. За първи път получава награда за открити бъгове на 16 години. Тогава печели 50 долара. Регистрира се на платформата HackerOne, която изплаща премии за търсене на бъгове. Така Лопез започва да гради кариера в тази сфера.

Осъзнах, че мога да спечеля купища пари с бяло хакерство, казва младежът. Платформата го запознала с водещи компании, които плащат добре за открити уязвимости.

Пред мен се появи възможност да печеля пари и да градя кариера, казва Лопез. По-голямата част от парите си той заработва чрез търсене на бъгове. Работи обикновено по 6-7 часа на ден. Почти пълноценна работа. Когато открие бъг, се чувства прекрасно.

С търсене на уязвимости Сантяго вече си е купил две коли и къща на плажа. Той не смята, че някога ще загуби интерес към хакерството, тъй като харесва такъв тип предизвикателства.

Бих искал да постъпя в университет или колеж. След това да имам своя компания за киберсигурност. Хакерството обаче винаги ще бъде голяма част от живота ми, казва Лопез.

Business Insider ни среща и с австралиеца Натаниел Вейклам. Той е на 24 години, директор Информационна безопасност в консултантска агенция за сигурност. Приятелите го наричат Нафи. Отскоро живее в Тайланд.

Подобно на Лопез, Вейклам започва с хакерството през тийнейджърските си години. Основно използва хакове, за да получава предимство във видеоигри.

Откривах уязвимости в една игра, които позволяват на персонажа ми да става невидим… можех да копирам злато, да влизам в затворени участъци, казва той. Предпочита да не казва за коя игра става дума.

След това Нафи разбира, че това, което прави, до голяма степен прилича на работата му в сферата на киберсигурността.

Когато Вейклам бил беден студент, той започнал да търси бъгове срещу пари.

Кои държави притежават най-много кибероръжия?Русия и САЩ оглавяват класацията

През първия семестър едва си плащах сметките за жилището, макар че съчетавах ученето с работа в кол център, където прекарвах по 5 часа на ден, 5 дни в седмицата, разказва австралиецът.

Работил така няколко месеца и разбрал, че ситуацията е безнадеждна. В това време Yahoo стартирала програмата си за търсене на уязвимости срещу заплащане. Чрез нея Нафи бързо спечелил 60 000 долара и решил да превърне хакинга в пълноценна работа.

Сега Вейклам работи в сътрудничество с компания, разработчик на популярна игра. За разлика от Сантяго, той няма постоянен график на работа. Когато открива малко бъгове, работи по 5 часа на седмица. Ако пък открива повече, по 30-40 часа на седмица.

Вейклам също не може да си представи бъдещето без хакерството.

Работих известно време като консултант по киберсигурност. Вече доста години печеля пари с откриване на бъгове. Сега искам да създам своя компания. Не мога да си представя, че ще се занимавам с нещо друго, казва той.