Качеството на въздуха от години е един от най-сериозните проблеми на градската среда.

В много държави по света се прилагат различни системи за проследяване на най-големите замърсители, както и ограничения на трафика в дните, в които въздухът е най-мръсен.

Решенията обаче невинаги са ефективни, а често се взимат хаотично и без ясна аргументация. За щастие, новите технологии дават възможност за значителен напредък в тази област, тъй като в концепцията за т. нар. "умни" градове мониторингът върху качеството на градската среда е един от основните стълбове.

А някои от тези технологии вече се прилагат на практика, включително и в България. В Севлиево вече работи система за мониторинг на качеството на въздуха, разработена съвместно от Vivacom и българската технологична компания Develiot.

Платформата е съставена от няколко компонента, които взаимодействат помежду си в реално време, дават адекватна и точна информация за състоянието на атмосферния въздух около града и позволяват своевременен анализ и предприемане на достатъчно бързи мерки.

Как работи системата за мониторинг на въздуха?

"Умната" платформа измерва основните замърсители, сред които нивото на фините прахови частици, температурата, влажността и атмосферното налягане. Тези данни се подават към централизирана платформа за визуализация, съхранение и анализ.

Системата за мониторинг е базирана върху облачна платформа и се управлява с помощта на интуитивен интерфейс, който може да бъде инсталиран върху всяко устройство с достъп до интернет. Настройва се според нуждите на потребителя и показва разпространението на замърсяването и данните за качеството на въздуха, включително и по часове.

Така представителите на съответните институции могат да локализират своевременно наличието на нерегламентирано замърсяване, да взимат информирани решения за необходимостта от определени мерки, както и да предупреждават населението в случаи на драстично завишаване на допустимите норми на замърсяване.

Гражданите също могат да се възползват от "умното" решение, тъй като платформата разполага и с публична част. Тя е достъпна за всеки, който желае да се информира за качеството на въздуха. В системата се публикува и обновява в реално време индекс на качеството на атмосферния въздух, като е наличен и исторически архив със средните стойности за всеки час.

Иновативна система измерва качеството на въздуха в СевлиевоVivacom, в партньорство с българската технологична компания Develiot, реализира съвместен проект с община Севлиево за мониторинг на качеството на атмосферния въздух

Защо е важно да следим качеството на атмосферата?

За съжаление, данните на Евростат показват, че България е сред държавите с най-високо средно ниво на фините прахови частици в Европейския съюз. Тези замърсители могат да предизвикат или да доведат до влошаване на много хронични и остри респираторни и сърдечно-съдови заболявания.

Фините прахови частици с диаметър по-малък от 2.5 микрометра могат да попаднат много навътре в белите дробове, а последствията от това са изключително опасни.

През 2015 г. Европейската комисия наложи ограничение от 25 микрограма средногодишно, като през по-голямата част от времето страната ни покрива този критерии. Само у нас и в Полша обаче нивото на фините прахови частици във въздуха е било над 19 мкг/куб. м през 2019 г. при препоръчани от Световната здравна организация не повече от 10 мкг/куб. м.

В някои градове в определени дни от годината нивата се покачват и над средните стойности, което създава сериозни здравни рискове за техните жители.

Точно по тази причина системите като тази, внедрена от Vivacom и Develiot в Севлиево, ще стават все по-полезни в разрешаването на проблема. Защото без достъп до подробна информация в реално време и надеждна база данни, каквито и мерки да бъдат предприети, те няма да бъдат достатъчно ефективни.

"Умните" градове вече не са само утопия от бъдещето, а реално работещи платформи, които с всеки изминал ден доказват своята ефективност. Севлиево е само един от примерите, но по всяка вероятност в следващите няколко години броят им постоянно ще нараства.