По-рано експерти от компанията Bkav, специализирана в изследвания в областта на кибербезопасността, успя да преодолее защитата на Face ID.

За целта на 3D-принтер бе разпечатана маска, която в детайли повтаря лицето на условен собственик.

За съжаление, авторите на експеримента се сблъскаха със скептицизъм. Много потребители не им повярваха. Това провокира заснемането на подробно видео, което доказва правотата на изследователите.

Съдейки по всичко, новото видео е заснето с един кадър. Трябва да аплодираме качеството на монтажа – то е толкова гладко, че дори не се улавят прекъсванията.

В хода на видеото водещият посочва мнението на зрителите, че първият експеримент е бил измама.

Този път той демонстрира как нулира паметта на Face ID и отново регистрира своето лице, след което разблокира смартфона. На следващия етап от експеримента е опитът за заставяне на интерфейса да идентифицира маската вместо собственика.

Защитата е преодоляна само за миг. Face ID не успява да улови измамата дори с активирана функция „Гледане в камерата“, благодарение на която на теория се понижава риска от взломяване.

Обяснявайки как Bkav успява да създаде маската, в пресслужбата на компанията заявяват, че за „снемането“ на триизмерна отливка от лицето на условния собственик е била задействата система от няколко камери.

Получавайки снимки, направени от различни ракурси, специалистите ръчно оформят обемно изображение, което е напечатано с използването на 3D-принтер.

Впоследствие готовата маска е ръчно доработена за тотална имитация на естествения вид на човека.