Китай има "зашеметяваща преднина" в 37 от 44 критични и нововъзникващи технологии, докато западните демокрации губят глобалната надпревара в научните изследвания, става ясно от резултатите от изследване на “мозъчен тръст” в сферата на сигурността, цитирано от Reuters.

Австралийският институт за стратегическа политика (ASPI) обяви в четвъртък, че проучването му е показало, че в някои области 10 от 10 водещи изследователски институции в глобален мащаб са базирани в Китай.

Проучването, финансирано от Държавния департамент на САЩ, установява, че Съединените щати често се оказват на второ място, въпреки че водят световните класации в области като високопроизводителните изчисления, квантовите компютри, малките сателити и ваксините.

"Западните демокрации губят в глобалната технологична надпевара, включително по отношение на научните и изследователските пробиви", се казва в доклада, цитиран от информационната агенция, като се настоява за по-големи инвестиции в научни изследвания от страна на западните правителства.

Китай е установил "зашеметяваща преднина в областта на научните изследвания с голямо въздействие" в рамките на различни правителствени програми, става ясно още от изследването на ASPI.

Китай влива 143 млрд. долара в производството на чиповеПекин планира да пусне един от най-големите си пакети от фискални стимули под формата на субсидии и данъчни кредити за подпомагане на производството на полупроводници и за изследователски дейности
В доклада се призовава демократичните държави да си сътрудничат по-често за създаване на сигурни вериги за доставки и "бързо да се стремят към стратегически важен технологичен скок".

За основа на долклада си ASPI използва най-цитираните научни статии, които според института е най-вероятно да доведат до регистрацията на конкретни патенти.

"През последните пет години Пекин е генерирал 48,49% от световните научноизследователски документи с голямо въздействие в областта на усъвършенстваните самолетни двигатели, включително хиперзвуковите ракети, и е родина на седем от десетте най-големи изследователски институции в света", се казва още в доклада.

В областта на фотонните сензори и квантовата комуникация изследователската сила на Китай може да доведе до ограничаване на разузнавателните възможности на задните служби, смятат още учените, които алармират и за още един потенциално сериозен проблем - наемането на таланти.

Когато става дума за висококвалифицирани кадри, се очаква Китай да се превърне в монополист в 10 области, включително синтетичната биология, където генерира 1/3 от всички изследвания, както и в електрическите батерии, 5G и нанопроизводството.

Китайската академия на науките, правителствен изследователски орган, заема първо или второ място в повечето от 44-те проследявани технологични сфери - отбрана, Космос, роботиката, енергетиката, околна среда, биотехнологии, изкуствения интелект, съвременни материали, квантовите технологии и др.

Според данните в изследването 1/5 от най-добрите китайски изследователи и учени са се обучавали в западни държави.