Китайските антимонополни регулатори засилват натиска върху технологичните компании в страната, съобщава BBC.

В началото на тази седмица Tencent загуби над 60 милиарда долара от пазарната си капитализация, след като стана ясно, че компанията е била глобена заради нарушения на антимонополното законодателство.

Alibaba пък вероятно ще трябва да се раздели с част от медийните си активи, отново под натиска на регулаторите.

Миналата седмица китайските власти обявиха, че са наложени глоби на 12 компании заради сделки и практики, нарушаващи антимонополните разпоредби. Сред санкционираните са някои от водещите играчи в сектора, като Tencent, Baidu, Didi Chuxing, SoftBank и ByteDance.

Инвеститорите са разтревожени, че Tencent може да е следващият голям технологичен концерн, попаднал "на мушката" на регулаторите, които все по-често се интересуват от начина, по който работят компаниите в сектора.

Държавната телевизия CCTV съобщи, че президентът Си Дзинпин е разпоредил на институциите да засилят контрола върху интернет компаниите, да пресекат монополните практики и да гарантират свободната конкуренция.

През октомври властите в Пекин блокираха IPO-то на Ant Group, която е част от групата на Alibaba. Нейният собственик Джак Ма беше считан за един от най-влиятелните бизнесмени в Поднебесната империя, но след като си позволи открито да критикува регулациите във финансовия сектор, компанията му стана обект на постоянен натиск от страна на държавната машина.

Доминацията на Тайван в изнесеното производство на чипове е огромнаГолямата роля на Тайван в глобалното производство на чипове попадна по светлината на прожекторите, след като недостига на полупроводници в световен мащаб накара няколко компании за автомобили да спрат производството в свои заводи

Освен това Китай прие специален закон, чиято цел е да ограничи доминиращата позиция на големите платформи в сферата на онлайн търговията.

Tencent е една от водещите технологични компании в Китай, а услугата ѝ за онлайн съобщения WeChat има над 1 милиард потребители. Основателят на компанията Пони Ма пък е сред най-богатите китайци.

Tencent e и един от основните играчи в сферата на дигиталните разплащания със своето приложение WeChat Pay, което е конкурент на AliPay на Ant Group.

Според публикации в китайските медии и двете компании вероятно ще бъдат принудени да отделят своите финансови услуги в отделни дружества, които да включват всички операции - банкиране, застраховане и разплащания.

Освен от финансовите приложения, основните приходи на Tencent идват от игрите за мобилни устройства, както и от стрийминга на филми и музика.