Милиардерите не са известни само с това, че правят състояние от иновативните си бизнес идеи, а и с ексцентричните си и откачени хрумвания, които изглеждат невъзможни. Но това са същите тези идеи, които ги превръщат в такива, каквито са – милиардери.

Всеки предприемач среща доста силен отпор от хората за идеите си. Но именно това е, което ги движи напред или разбива мечтите им. Дори милиардерите трябва да доказват и защитават своите идеи. Вижте 10 от най-откачените им хрумвания.

Титаник II на Клайв Палмър

Австралийският милиардер Клайв Палмър инвестира в копие на кораба Титаник, което струва 500 млн. долара. Той няма да може да потъва, ще бъде с размери 270 м дължина и 50 м височина и ще тежи 40 хил. тона.

Титаник II ще има 9 палуби и 840 стаи. Първоначално обявените планове бяха корабът да направи първото си плаване през 2016 г., но се появиха слухове, че проектът ще бъде отложен.

Това не е единствената налудничава идея на Клайв Палмър. През 2013 г. той обяви намерението си да възроди изчезнали видове динозаври в парка Palmersaurus в Куинсленд.

Мисията на Денис Тито до Марс

Американският предприемач, натрупал състоянието си от управление на инвестиции, Денис Тито обяви през 2013 г., че работи върху подготовката на 501-дневно пътуване до Марс, което трябва да се състои през 2018 г. Впоследствие беше отложено за 2021 г.

„Глобалният мозък“ на Юри Милнър

Инвеститорът в компании като Facebook, Groupon и Zynga Юри Милнър вярва, че технологиите са едва в ранен етап на своето развитие и се насочват към създаването на „глобален мозък“.

Според Милнър той ще обединява всички хора по света, свързани помежду си и към машина, които чрез това взаимодействие ще създадат уникален интелект, надхвърлящ този на отделния човек или компютър.

Войната срещу бедността на Бил Гейтс

Основателят на Microsoft Бил Гейтс вярва, че през следващите 15 години ще има голям пробив в справянето с бедността. Колкото и благородна да е тази идея, е малко налудничаво да мислим, че може да се сложи край на бедността.

Благотворителната му организация Bill & Melinda Gates Foundation смята да използва технологиите, за да подобри здравеопазването и производството на храна в развиващите се части на света.

Мобилното банкиране пък ще позволи на бедните да имат банкови сметки и да разменят пари. И не на последно място, технологиите ще подобрят образованието за онези, които нямат достъп до него или средства да учат.

Плаващите градове на Питър Тийл

Основателят на Pay Pal и инвеститор при създаването на Facebook Питър Тийл обяви през 2008 г. желанието си да създаде острови, свободни от правителствени закони и регулации. Той е привърженик на организацията Seasteading Institutе, която иска да изгради суверенни държави върху платформи, подобни на нефтените, извън обсега на съществуващите държави.

Организацията насърчава предприемачите да се включат в проекта. Тийл обаче преосмисли първоначалната си идея, тъй като е твърде скъпо и непредвидимо да имаш град в средата на океана. Вместо това той реши, че може да построи плаващ град в по-топли води, които да бъдат под регулацията на правителството.

Усилията на Лари Пейдж и Ерик Шмид да добиват полезни изкопаеми на астероиди

През 2012 г. Лари Пейдж и Ерик Шмид от Google обявиха намеренията си да добиват полезни изкопаеми на астероиди, заедно с режисьора Джеймс Камерън. Плановете им са кораби роботи да добиват редки минерали като злато и платина, които се използват в електрониката и батериите.

Вижте още: 10 милиардери и техните определения за успех

Преди това обаче трябва да изпратят телескопи, които да търсят такива астероиди.

Транспортната система „Хиперлуп“ на Илон Мъск

Ако има милиардер, който е превърнал смелите си идеи в реалност, то това е Илон Мъск, основателят на Tesla и SpaceX. Неговият план за революционна транспортна система „Хиперлуп“ представлява тръба с ниско налягане с капсули, транспортирани по дължината на тръбата.

Така разстоянието между Лос Анджелис до Сан Франциско, което е 611 км, ще може да се изминава за половин час.

Часовникът с 10 хил. години живот на Джеф Безос

Създателят на Amazon Джеф Безос финансира създаването на часовник с 10 хил. години живот. Той се намира в Тексас и идеята му е да напомня на хората колко кратък е животът им.

Часовникът работи непрекъснато, но стрелките се движат само, когато има посетители. Съоръжението показва не само времето, но и преместването на звездите и планетите.

Руският милиардер Дмитри Ицков иска да живее вечно

През 2013 г. руският милиардер създава инициативата 2045. Планът му за следващата стъпка в развитието на човечество е до 2020 г. да бъдат създадени роботи, които хората да могат да контролират с умовете си. До 2035 г. човешкият ум трябва да може да се трансферира в небиологичен носител.

Той е наел 30 учени, които да създадат изкуствено тяло, което ще разполага с мощен компютър. До 2045 г. те трябва да създадат изкуствен мозък, към който да трансферират личността на човек. Целта е да се увеличи продължителността на живота и евентуално да се постигне безсмъртие.

Пътуване до космоса с Virgin Galactic на Ричард Брансън

Собственикът на империята Virgin Ричард Брансън има над 80 доходоносни бизнеса – от транспорта, през туризма до телекомуникациите и медиите.

Най-налудничавият от тях обаче е изпращането на хора в космоса – услуга, която предлага компанията му Virgin Galactic. Билетът за нестандартното пътуване струва 250 хил. долара.