Преди 27 години Литва се превръща в първата съветска република, отделила се от разпадащия се СССР. Страната обяви независимостта си на 11 март 1990 г.

Днес тя се гордее с процъфтяваща туристическа индустрия, като през миналата година преживя най-големия бум в броя на туристите в историята си, приветствайки 1.5 милиона души.

The Telegraph обобщава защо балтийската страна си струва да се посети:

1. Това е географският център на Европа

Разбира се, няколко държави твърдят, че се намират в средата на Стария континент – например Беларус и Унгария, но мястото край село Пурнушке в Литва има подкрепата на научната общност.

Паметник го маркира, а близкият Europos Parkas е домакин на най-голямата скулптура в света, изработена от телевизори.

2. Евтино е

Столицата на Литва - Вилнюс, редовно заема място в класацията на най-евтините градове в Европа.

Прекарайте времето си, докато се скитате по пълните с атмосфера калдъръмени улички на най-големия средновековен стар град в Централна и Източна Европа, съветва Telegraph Travel.

Архитектурното наследство на Вилнюс съчетава елементи от бароков, готически, ренесансов и руски стил. Ако търсите парти, можете да се присъедините към младежите в града, които купонясват по цяла нощ.

3. Това е любимо място за снимане на филми

BBC заснема голяма част от „Война и мир“ в Литва и съседна Латвия. В страната се снимат филми от години, като обикновено тя играе ролята на Русия, въпреки че дори е била представена и като Шеруудската гора (във филма Робин Худ).

4. Свещеният хълм на кръстовете носи късмет

На север от град Сиаулиа се намира Свещеният хълм на кръстовете, за който се смята, че е възникнал след битка през 1831 г.

На него днес са разположени около 100 000 кръста. Смята се, че мястото носи късмет на посетителите си.

5. Има и хълм на вещиците

Тази открита скулптурна галерия близо до Juodkrante съдържа около 80 дървени знака, свързани с литовския фолклор и езическите традиции.

6. Литва е партньор с Исландия

А всеки обича Исландия. Страната е първата, която признава Литва за независима държава през 1991 г. Улица Icelandijos (Исландската улица) близо до центъра на Вилнюс е свидетелство за все още съществуващото братство.

7. Страната се гордее с огромни пясъчни дюни

Литва споделя половината от Curonian Spit - 61-километрова ивица от пясъчни дюни на Балтийско море.

Страната е дом на най-високите движещи се пясъчни дюни в Европа със средна височина 35 метра, а някои се простират на 60 метра.

8. Може да се похвали с обекти от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство

Освен вече споменатите пясъчни дюни, в списъка на ЮНЕСКО са включени очарователният исторически център на Вилнюс, археологическият обект Kernavė, който може да се похвали с човешко селище на около 10 000 години и Struve Geodetic Arc - верига от паметници, свързващи 10 страни в цяла Европа.

9. Интернетът е изключително добър

Вярвайте или не, балтийската държава се радва на една от най-високоскоростните интернет връзки в света.

10. Вилнюс се гордее с великолепната си катедрала

Неокласическата църква е завършена през 1783 г.

11. Университетът му е също толкова впечатляващ

Това е една от най-старите подобни институции в Северна Европа, основана през 1579 г.

12. В миналото това е най-голямата страна в Европа

Друг изненадващ факт за Литва, предвид на днешния й размер, е, че като Велико херцогство на Литва страната е била най-голямата в Европа, включвайки днешните Беларус, Украйна, Полша и Русия.

13. Националният музей на изкуството е доста специален

Това е комплекс с удивителна модерна архитектура, изпълнен със съвременни творби на литовски художници. Намира се във Вилнюс.

14. Във Вилнюс се намира една от най-невероятните статуи в Европа

Това е фигурата на легендарния китарист и 70-годишен музикант Франк Запа. Този самоук американец е роден в Балтимор и умира в Лос Анджелис, но в Литва се възприема като символ на свободата.

Бюстът му е открит през 1995 г. и можете да го намерите на улица K. Kalinausko Gatve.