След като пандемията от коронавирус затвори груповите дейности и ограничи обществените пространства, все повече осъзнаваме нуждата от онези места, на които сме свикнали да бъдем с приятели или напълно непознати.

Освен работата - т.нар „втори дом“, това са и „трети места“ - социална среда, която укрепва чувството ни за общност, идентичност и отношение към другите.

Ето седем места, които доскоро бяха достъпни и нещо напълно естествено в живота ни, но днес ни липсват.

Киното

Миризмата на прясно приготвени пуканки, задушени в масло и сол, се носи от щанда. Светлините притъмняват и лек мрак обгръща хрускащата, щастлива тълпа. Изображенията, по-големи от живота, ни пренасят във филма; впечатляващи 3D ефекти ни карат да скачаме, понякога удряме с лакът неволно съседа си.

Преди COVID-19 се редяхме за билети за премиерата на филм в киното и ако днес филмовите канали се опитват да заместят това, то усещането от всичко, което се случва в салона, няма как да се възпроизведе.

Кварталното кафене

В кварталното кафене имаме любима маса до прозореца, откъдето отпиваме пенливо лате. Тук се чувстваме като у дома си: четем, виждаме се с приятел или просто гледаме през прозореца минувачите.

Кафенетата са нещо повече от места за срещи на приятели и непознати: това е онова любимо място за следобедното еспресо и хапване на кроасани; обществено място, където да се отпуснете сами, без да се чувствате самотни.

Сега кафенетата работят, но само за консумация навън. Баристите изглеждат стресирани зад маските и бариерите от плексиглас. Собствениците се борят да оцелеят, докато други затварят вратите си за постоянно. Поръчката на лате и сладкиши е удоволствие в пандемични времена.

Концерт

Връзката, която свързва артиста и публиката, е уникална, независимо дали е на фестивал, малък клуб с изпълнители или концерт. Знаете, че сте преживели нещо, което никога не може да бъде повторено. А да видиш любим артист на живо е уникално, еуфорично изживяване.

Музикантите все още се нуждаят от нас толкова, колкото и ние от тях. Цифровите концерти предлагат възможност да се докоснем до групи в градове (и държави), до които може би не сме пътували, понякога със стрийминг в реално време. Засега продължваваме така – да пеем и крещим заедно, макар и разделени.

Библиотеката

Вероятно най-важното трето пространство - библиотеката, е едно от последните обществени места, където можем да отидем и където не се очаква да купим нищо. Можете да използвате принтера, тоалетната и Wi-Fi или просто да се разхождате между редици книги, които чакат да бъдат взети назаем: изтъркани меки корици с пожълтели страници, над които непознати са плакали, смеели се и са израствали.

Когато библиотеките са затворени, образованието, общността и благосъстоянието се разклащат. Вместо библиотеки, ставаме свидетели на дигитални рецитали и четения, приятели обменят класики от детството, а безплатните електронни ресурси са в изобилие. Някои библиотеки дори предлагат безконтактно взимане на книги.

Домът на баба

Семейни фотографии украсяват стените. От специфичната миризма до порцелановите животни на библиотеката, това място ни връща към детството. Понякога единственият ви отговор е да завъртите очи, сякаш все още сте непокорен тийнейджър.

Изгубихме лекотата, с която бихме могли да посетим нашите родители, баби и дядовци. Мисълта за хаотични семейни вечери и летни ваканции се превърна в скъпоценни спомени, скрити в сърцата ни. А някои от нас вече изгубиха близките си до себе си.

Приятелско парти

Събрани на някоя таванска стая или в жилището на приятел, седнали на дивана или на възглавница на пода, с кенче бира или коктейл, слушаме музика и разговаряме. Понякога може дори да не познаваме домакина, важното е купонът да върви.

Днес това е трудно във физически отдалечен свят. Сега има видеопартита, приложенията предлагат игри и дори работни срещи се правят чрез камерата на компютъра или смартфона.

Фитнес зали и фитнес класове

В ушите ни се чува оптимистична музика, която ни зарежда. Мускулите горят, но знаем, че това е за добро - болезнеността предшества успеха. Без значение дали е фитнес, пилатес или канго, ендорфинът е на максимум.

Ходим на фитнес, отчасти, за да бъдем мотивирани от другите и да създадем общност. Понякога може да е трудно е да се вдъхновите от самотни домашни тренировки. Безплатните онлайн ресурси и класовете на живо поне могат да ви помогнат да се върнете във форма, докато не стане безопасно фитнес центровете да работят отново на пълни обороти.