Дъгата е прекрасна гледка, но за много хора тя е нещо сравнително ефимерно.

Миналата седмица обаче преподаватели и студенти от Китайския културен университет в планинската верига край Тайпе имаха възможност да наблюдават дъга, която се задържа девет часа.

“Беше удивително...Беше като подарък от небето...Това се случва толкова рядко!“, възкликва Чоу Кун Хсуан, преподавател във факултета по Атмосферни науки в университета.

Проф. Чоу и колегата му Лиу Чин Хуан опитали да документират дъгата с помощта на студенти и служители на кампуса на университета. Техните наблюдения, снимки и видеозаписи показали, че дъгата се е задържала от 06.57 ч. до 15.55 ч., или 8 часа и 58 минути.

Ако това бъде потвърдено, ще бъде подобрен предишният рекорд за най-дълготрайна дъга, поставен в Уедърби, графство Йоркшир, Англия, на 14 март 1994 г., пише ВВС.

Тогава дъгата се е задържала шест часа – от 9 до 15 ч., според Книгата на рекордите Гинес.

A post shared by Ryan Tseng (@tseng_ryan) on

Обикновено дъгата се задържа по-малко от един час, показва справка на сайта на Гинес. „След четири часа мобилизирахме всичките си студенти и започнахме да изпращаме съобщения до всички в университета да правят снимки и да ни ги изпращат“, споделя проф. Чоу.

„Когато подобрихме предишния рекорд след преминаването на границата от шест часа, почти не можех да остана седнал за обяд. Бях толкова развълнуван, исках да съм сигурен, че сме уловили дъгата. Но след това тя направи нещо още по-удивително. Подобри предишния рекорд с още три часа!“, припомня си проф. Чоу.

Преподавателите били готови да уловят дъгата, защото записали дъга, която се задържала шест часа предишния понеделник. Сега факултетът събира всички необходими документи, за да кандидатства пред Книгата на Гинес за признаване на рекорда.

„С 10 000-те снимки, които направихме само в нашия факултет, и много повече, направени в кампуса и от живеещите наблизо хора, съм убеден, че можем да докажем на Гинес секунда по секунда, че тази дъга се задържа девет часа“, казва проф. Чоу.

Причините, поради които дъгата се е задържала толкова дълго, са сезонните североизточни мусони, които улавят влага във въздуха, образувайки облаци, както и слънчевата светлина и сравнително ниската скорост на вятъра от 2.5-5 метра в секунда.

Подобни атмосферни условия са обичайни през зимата в пнанинската верига Яангмингшан край Тайпе, където се намира кампусът. Това го превръща в идеално място за наблюдение на дълготрайна дъга, казва проф. Чоу.

„Планирам да се свържа с агенцията по туризъм в Тайпе, за да пуснат следния рекламен слоган: Можете да видите деветчасова дъга в Тайпе през зимата, това е удивително. Елате в Тайпе!“, казва преподавателят.